Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
28.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 187,50 (- 2,09%), kukurydza MAR20 - 165,50 (- 1,19%), rzepak MAJ20 - 380,25 (- 1,81%) [euro/tona] +++ +++ +++ 28.02.2020 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,20 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Czas na trzecią dawkę azotu.

Redakcja

Tegoroczny mokry początek maja sprawił, że zboża bardzo dobrze pobrały dostarczony im wcześniej azot. Zboża są prawidłowo odżywione tym składnikiem. Jednak już teraz powinniśmy pomyśleć o ostatniej dawce azotu tzw. dawce na kłos. Stosując trzecią dawkę azotu mamy na celu zwiększenie masy tysiąca ziaren w kłosie oraz zwiększenie zawartości białka w ziarnie. Ma to bardzo duże znaczenie w uprawie pszenicy przeznaczonej na cele konsumpcyjne. Zastosowanie trzeciej dawki przypada na fazy rozwojowe pszenicy BBCH39-BBCH51.

Ogólna zasada w doborze terminu zastosowania trzeciej dawki azotu jest taka, że im w danym roku panują suchsze warunki, tym trzecią dawkę stosujemy wcześniej. W bardzo suchym roku powinno to być już po całkowitym ukazaniu się liścia flagowego, czyli w fazie BBCH 39. W tak deszczowym roku jak obecny, zastosowanie trzeciej dawki przesuwamy na fazę rozwojową BBCH49, czyli moment w którym z silnie nabrzmiałej pochwy liściowej zaczynają wychylać się wierzchołki ości. Gdyby rolnik przeoczył tę fazę, ostatnim momentem na zastosowanie trzeciej dawki azotu, oczywiście w mokrym roku jest faza rozwojowa BBCH 51, czyli moment pojawienia się na zewnątrz pochwy liściowej pierwszego kłoska.

Wiemy już kiedy wykonywać nawożenie, teraz czas na ustalenie wysokości dawki. Gdy nasza pszenica jest dobrze odżywiona azotem i wyrównana pod względem wysokości źdźbeł możemy trzecią dawkę określić na podstawie potrzeb pokarmowych łanu. Ziarno pszenicy spełniające zadane parametry skupowe zawiera od 22-24 kg azotu w tonie. Aby spełnić ten warunek musimy pszenicy dostarczyć od 5-8 kg azotu w czystym składniku, na każdą przewidywaną tonę przyszłego plonu ziarna. Granica 5 kg azotu na tonę ziarna odnosi się dla pszenicy plonującej na poziomie 6 ton z hektara i niżej. Czyli dawka azotu na plantację plonującą na poziomie 6 ton będzie wynosić 30kg N/ha co odpowiada ok. 88 kg saletry amonowej o zawartości azotu 34 %. Gdy spodziewany plon jest wyższy od 6 ton i wynosi ok. 8 ton to przyjmujemy wyższą jednostkową dawkę azotu, 8 kg/t uzyskanego ziarna. Przy takiej wysokości plonu trzecia dawka azotu wynosi 64 kg azotu, co odpowiada 188 kg saletry amonowej o zawartości 34 % N. Najlepszymi nawozami do zastosowania w trzeciej dawce są: saletra amonowa, saletrosan, mocznik czy saletra wapniowa, która dzięki zawartości wapnia, dodatkowo chroni rośliny pszenicy przed rozwojem chorób grzybowych.

Poza azotem nie powinniśmy zapomnieć o innych składnikach pokarmowych. Przy wykorzystaniu dostarczonego azotu bardzo ważną rolę pełni siarka i magnez. Warto przed kwitnieniem opryskać jeszcze plantację siarczanem magnezu w celu dostarczenia tych dwóch ważnych składników. Stężenie roztworu nie powinno przekraczać 5 % (5kg siedmiowodnego siarczanu magnezu na 100 l wody).

 

Dla portalu cenyrolnicze.pl:

mgr inż. Mariusz Kowalski

Katedra Agronomii

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Loading comments...
Wiadomość z kategorii: