Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
28.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 187,50 (- 2,09%), kukurydza MAR20 - 165,50 (- 1,19%), rzepak MAJ20 - 380,25 (- 1,81%) [euro/tona] +++ +++ +++ 28.02.2020 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,20 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Mszyca w pszenicy i w burakach.

Redakcja

W niektórych uprawach pszenicy zaobserwowano obecność dużych ilości mszyc na kłosach i liściach.

Wysokie temperatury i opady mogą prowadzić do ich znacznego rozprzestrzeniania się.

Mszyca w ciągu życia może, w wyniku swojej działalności ssącej, spowodować utratę masy suchej zboża o 5 mg, co odpowiada stratom w plonach w wysokości 20 kg/ha (Źródło: Choroby i szkodniki zbożowe, Mann Verlag). Również w późniejszym stadium rozwoju, na koniec dojrzałości mlecznej, mszyce mogą powodować szkody. W przypadku licznego występowania na kłosach może dochodzić do ubytków w plonie i jakości (liczba opadania). Dodatkowo mszyce wydzielają rosę miodową, która sprzyja występowaniu pasożytów następczych, np. grzyby czerniowe na kłosach. Z tego też powodu należy kontrolować ataki szkodników.

Do zwalczania mszyc nadaje się wiele środków owadobójczych. Wybierając środek należy szczególnie zwrócić uwagę na okres działania oraz okres dopuszczenia preparatu (nie wszystkie produkty są dopuszczone do EC 69). W przypadku mszyc występujących na spodniej stronie liścia lub chowających się, środki kontaktowe jak pyretroidy nie są wystarczające. W takich przypadkach należy zastosować kombinację z produktem, który tworzy fazę gazową.

Również w burakach cukrowych występuje coraz więcej mszycy trzmielinowo-burakowej. Straty w plonie wywołane przez mszyce zmniejszają się wraz z dojrzałością buraków.

W przypadku porażenia powyżej 10 procent buraków zaleca się zastosowanie środków owadobójczych. Chowające się często mszyce należy zwalczać odpowiednimi środkami, np. tworzącymi fazę gazową. 

 

Źródło: na podstawie agrarheute.de

 

Loading comments...
Wiadomość z kategorii: