Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
28.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 187,50 (- 2,09%), kukurydza MAR20 - 165,50 (- 1,19%), rzepak MAJ20 - 380,25 (- 1,81%) [euro/tona] +++ +++ +++ 28.02.2020 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,20 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Poradnik: 5 wskazówek jak wysiewać jęczmień jary

Redakcja
zboza uprawaisiew

 

Jęczmień jary charakteryzuje sie krótkim okresem wegetacyjnym i lubi nie każdy przedplon. Aby uprawa była udana i osiągnęła swój potencjał plonowania, należy wziąć pod uwagę następujące punkty.

Jęczmień ma krótki okres wegetacji wynoszący od 110 do 130 dni, dlatego należy go wysiewać najszybciej jak to możliwe. Dlatego też potrzebuje łatwo nagrzewających się gleb.

Bogate w próchnicę czy nawóz naturalny gleby nie nadają się do uprawy. Powód: taki rodzaj gleb może dostarczać niekontrolowanych ilości azotu. Jako przedplon można zastosować na przykład słonecznik i zboża.

 

Optymalny termin siewu: od końca lutego do początku kwietnia.

 

1. Wymagania glebowe jęczmienia jarego

Jęczmień jary ma średnie wymagania jeśli chodzi o stanowisko.

Dobrze rozwija się na glebach o wskaźniku bonitacji wynoszącym 30 i więcej oraz na wysokościach do 600 metrów nad poziomem morza.

Gleby dostarczające dużą ilość azotu nadają się tylko warunkowo do uprawy jęczmienia browarnego. Azot ma negatywny wpływ na zawartość białka surowego w jęczmieniu.

Wysokie jakości osiągane są na glebach średnich do dobrych - to znaczy glebach o wskaźniku bonitacji od 30 do 70.

Wielkość plonu i jakość browarna jęczmienia jarego jest lepsza, jeśli dłuższy jest okres wegetacyjny.

 

2. Zachowanie płodozmianu

Na przedplon nie nadają się rośliny wiążące azot jak na przykład rośliny motylkowe. Jęczmień jary znosi uprawę po sobie, jednak monokultura jęczmienia może prowadzić do zmniejszenia plonu. Dlatego należy unikać monokultur jęczmienia.

Zalecane przedplony: pszenica ozima bez nawożenia azotowego w późnych fazach rozwoju, słonecznik, kukurydza kiszonkowa, buraki cukrowe, ziemniaki i trawa w uprawie polowej.

Niezalecane przedplony: koniczyna, koniczyna z trawą, lucerna, groszek, wyka, bób i kukurydza na ziarno.

Zalecane poplony: motylkowate, rzepak, rośliny okopowe, kukurydza i żyto.

 

3. Termin siewu: Najwcześniej, jak to możliwe

Jęczmień jary należy wysiewać najwcześniej, jak to możliwe. Warunkiem jest dostatecznie osuszona gleba. Optymalny czas na wysiew zaczyna się pod koniec lutego i kończy pod koniec marca. Na wysokościach powyżej 400 metrów można wysiewać do początku kwietnia. Wg Związkowej Instytucji ds. Rolnictwa w Turyngii wczesny wysiew ma pozytywny wpływ na długość fazy krzewienia. Aby osiągnąć wysokie zbiory o odpowiedniej dojrzałości i wysokich wartościach białkowych, wczesny wysiew jest zatem konieczny.

Głębokość siewu jęczmienia jarego: 2 - 4 cm.

Rozstaw rzędów: 9 - 13 cm.

 

4. Gęstość wysiewu jęczmienia jarego

Optymalna gęstość wysiewu dla jęczmienia jarego wynosi od 280 do 400 nasion na metr kwadratowy (m2). Zasadniczo wysiewa się od 300 do 330 zdolnych do kiełkowania ziarna na m2. Przy wczesnym wysiewie można zastosować 280 ziaren na m2. Na glebach lekkich wysiew od 280 do 300 ziaren na m2 ma pozytywny wpływ na tworzenie się ziarna i zmniejsza skutki braku wody. Gęstości powyżej 400 ziaren na m2 zwiększają niebezpieczeństwo chorób i mają negatywny wpływ na jakość ziarna.

 

5. Pielęgnacja mechaniczna

Przeprowadzając pielęgnację mechaniczną można ewentualnie zrezygnować ze środków chwastobójczych. To znaczy:

Po wysiewie: wałowanie dla poprawy kiełkowania i wschodu.

W przypadku zaskorupienia: bronowanie chwastownikiem i bronowanie dla lepszego napowietrzenia gleby.

Jęczmień jary ma wysokie zapotrzebowanie na wapń. Wartości pH poniżej 6,5 na glebach gliniastych i poniżej 6 na glebach piaszczystych mają negatywny wpływ na plon. Jeżeli wartość pH spadnie poniżej tych wartości, zaleca się bezpośrednie nawożenie wapnem.

 

Źródło: na podstawie agrarheute.com

 

Loading comments...
Wiadomość z kategorii: