Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
28.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 187,50 (- 2,09%), kukurydza MAR20 - 165,50 (- 1,19%), rzepak MAJ20 - 380,25 (- 1,81%) [euro/tona] +++ +++ +++ 28.02.2020 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,20 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Dlaczego weterynarz tyle kosztuje?

Martyna Frątczak

To częste pytanie zadawane przez hodowców. W dobie inflacji wysoki rachunek od lekarza weterynarii może poważnie podnieść ciśnienie. Warto wiedzieć skąd się bierze i co wpływa na cenę usługi.

Na jakiej podstawie lekarz weterynarii ustala ceny?

Zapewnienie zwierzętom profesjonalnej opieki weterynaryjnej jest poważnym obciążeniem finansowym dla rolnika. Większość hodowców rozumie, że na ochronie zdrowia i kondycji zwierząt nie opłaca się oszczędzać. Mimo wszystko, dobie inflacji, z rosnącymi cenami energii, paliwa, pasz, czy nawet słomy, rachunek wystawiony przez weterynarza jest dodatkowym źródłem nerwów.

Aby zachować dobrą relację z lekarzem weterynarii opiekującym się naszym stadem warto rozumieć, skąd biorą się ceny wystawiane za jego usługi. Podobnie jak wszyscy właściciele firm, weterynarze muszą pokrywać wydatki związane z utrzymaniem praktyki. Do niektórych z nich należą:

1. Opłaty stałe związane z utrzymaniem gabinetu stacjonarnego, a więc czynsz, media, podatki od nieruchomości, ubezpieczenie, opłaty za utylizację medyczną i utrzymanie budynku.

2. Sprzęt. Lekarze weterynarii, aby zapewnić wysoką jakość usług, muszą dysponować profesjonalnym sprzętem diagnostycznym, którego zakup i konserwacja są niezwykle drogie. Kosztowne są już podstawowe narzędzia do badania diagnostycznego zwierząt, czy przeprowadzania zabiegów chirurgicznych.

Ogromną inwestycją jest posiadanie dobrego aparatu USG – niezbędnego w pracy lekarza terenowego - a jeszcze większą zakup sprzętu do wykonywania zdjęć rentgenowskich w terenie. Własny sprzęt laboratoryjny, do chociażby podstawowej, szybkiej analizy próbek krwi czy mleka w terenie również generuje koszty.

3. Opłaty związane z dojazdem. Praca terenowego lekarza weterynarii wiąże się z godzinami spędzonymi w drodze, co generuje wysokie koszty związane z zakupem pojazdu, cenami paliwa, ubezpieczenia i naprawami. Obecnie coraz mniej lekarzy weterynarii podejmuje się pracy na obszarach wiejskich, co sprawia, że pomoc nie znajduje się na wyciągnięcie ręki i często wymaga dalekich dojazdów.

Zdarza się też, że weterynarz pokonuje spory dystans po awaryjnym wezwaniu tylko po to, aby dowiedzieć się, że przykładowo krowa z ciężkim porodem, do której został wezwany, już się wycieliła. Zazwyczaj w takiej sytuacji wizyta, poza zwrotem za benzynę, nie przynosi żadnego przychodu praktyce. Wymagała jednak czasu i – jeśli wezwanie miało miejsce w nocy – sporego wysiłku lekarza.

Co jeszcze generuje koszty?

4. Wynagrodzenia. Zatrudnienie dodatkowych pracowników, aby stworzyć zespół lekarzy weterynarii dostępny na każde wezwanie, również w godzinach nocnych, to kolejny, poważny koszt prowadzenia terenowej praktyki. Aby zachęcić absolwentów weterynarii do podjęcia ciężkiej pracy w terenie, zarobki powinny być atrakcyjne.

Same studia weterynaryjne w Polsce są bezpłatne. Jednak koszty związane z utrzymaniem się w trakcie 6-letnich studiów i stałym doszkalaniem są sporą inwestycją, na której zwrot liczą absolwenci. Niestety w porównaniu przykładowo do lekarzy medycyny ludzkiej, młodzi lekarze weterynarii mają i tak często nieporównywalnie niższe zarobki.

5. Leki i szczepionki. Praktyki weterynaryjne to także apteki, w których przechowywany jest zapas leków i innych preparatów dla zwierząt. Wymagają zakupu z góry, tak aby zawsze były dostępne w razie potrzeby.

Obecnie znaczna część ceny za usługę weterynaryjną generowana jest przez wysoki koszt leków, które tak jak wszystko, wraz z inflacją podrożały. Warto mieć na uwadze, że w przypadku dużych zwierząt gospodarskich ilość leku, jaka musi zostać podana jest dużo większa, niż w przypadku psa, czy kota. Zwłaszcza dorosłe bydło wymaga aplikacji dużych dawek leków, co podbija cenę usługi. Obecnie wzrosły ceny także niektórych szczepionek. Profilaktyka chorób zakaźnych u zwierząt to jednak coś, na czym nie warto oszczędzać – na dłuższą metę może pomóc zaoszczędzić spore sumy pieniędzy.  

6. Badania laboratoryjne. W przypadku wykonywania bardziej szczegółowej diagnostyki m.in. chorób zakaźnych, czy niedoborów u zwierząt trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami. Badania takie wykonywane są w zewnętrznym laboratorium, które ustala swoje własne, nierzadko wysokie, ceny.

Jak obniżyć koszty leczenia?

Najlepszym sposobem uniknięcia wysokich kosztów leczenia zwierząt – i związanych z chorobami strat produkcyjnych – jest inwestycja w profilaktykę. Przemyślany program szczepień, wraz z tzw. dobrą praktyką gospodarską to podstawa zachowania ochrony zdrowia stada. Mimo wysokich cen paszy, nie warto oszczędzać na żywieniu. Odpowiednio ułożona dawka pokarmowa z użyciem wysokiej jakości komponentów jest kluczowa dla utrzymania wysokiej produktywności i odporności zwierząt.

 

weterynarz owca pexels portal cenyrolnicze pl

Martyna Frątczak
Autor: Martyna Frątczak
Lekarz weterynarii Martyna Frątczak, absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Zainteresowana szeregiem zagadnień związanych z medycyną zwierząt, ekologią i epidemiologią, którymi zajmuje się na co dzień również we własnej pracy naukowej.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii: