Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
28.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 187,50 (- 2,09%), kukurydza MAR20 - 165,50 (- 1,19%), rzepak MAJ20 - 380,25 (- 1,81%) [euro/tona] +++ +++ +++ 28.02.2020 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,20 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Pierwsze krycie jałówek – kiedy? Wiek to zły parametr

Cezary Wójcicki
bydlo bydo

W stadach bydła mlecznego niejednokrotnie producent ma dylemat, kiedy inseminować jałówki. Bardzo często sugeruje się wiekiem. Nie jest to jednak dobry wskaźnik, gdyż nic nam nie mówi o osobniczych cechach przygotowania jałówki do krycia.

Bydło rasy HF dojrzałość płciową, czyli zdolność do pozyskania potomstwa, uzyskuje już między 6 a 9 miesiącem życia. Czy to oznacza, że w takim wieku możemy już kryć te zwierzęta? Oczywiście, że nie.

Najważniejszymi wskaźnikami są waga i wzrost (tzw. wyrostowość) zwierzęcia. Zakłada się, że samica przystępująca do rozrodu powinna ważyć ¾ masy ciała dorosłej krowy. W przypadku rasy HF, to około 400 kg. Zależeć nam zatem powinno na wysokich, dobowych przyrostach w czasie odchowu, gdyż wpłynie to na możliwość szybszego krycia zwierzęcia. Druga cecha, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, a którą niestety często pomijamy, to wzrost jałówki. Optymalna wyrostowość dla rasy HF to ok. 127 cm.

Celem rolnika powinno być jak najszybsze uzyskanie cielaka od krowy. Zakłada się, że pierwsze cielę powinno pojawić się w 24 miesiącu życia samicy (dla rasy HF). Niestety w Polsce wskaźnik ten jest o kilka miesięcy wyższy. Oznacza, to że pierwsze krycie powinno przypadać na 15 miesiąc życia jałówki. Ten termin powinien jednak być naszym celem po osiągnięciu parametrów, o których była mowa w poprzedniej części artykułu.

Oczywiście jak uda nam się osiągnąć optymalną wagę i wzrost wcześniej, powinniśmy kryć wcześniej. Każdy dzień odchowu jałówki, to koszty dla producenta. Poza tym obserwuje się tendencję, że samice, które wcześniej przystąpiły do rozrodu, później są brakowane ze stad.

Cezary Wójcicki
Autor: Cezary Wójcicki
Cezary Wójcicki – inżynier rolnictwa, obecnie student zootechniki na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Pasjonat rolnictwa, w szczególności produkcji zwierzęcej. Poza karierą naukową aktywnie uczestniczy w życiu swojego gospodarstwa, a od niedawna rozpoczął współpracę z portalem..

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii: