Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
28.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 187,50 (- 2,09%), kukurydza MAR20 - 165,50 (- 1,19%), rzepak MAJ20 - 380,25 (- 1,81%) [euro/tona] +++ +++ +++ 28.02.2020 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,20 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Dekornizacja cieląt – kiedy? czym?

Cezary Wójcicki
dekornizacja cielat

Nowoczesne stada krów mlecznych pozbawione są rogów. Oczywiście gdzieniegdzie możemy jeszcze spotkać stada krów z rogami. Jest to na pewno zjawisko częstsze w oborach uwięziowych, ale może także wynikać z różnych przekonań rolników. Rogi u krów często spotykane są za to w stadach bydła mięsnego.

Niemniej jednak cielęta poddawane są zabiegowi dekornizacji, czyli usuwania zawiązków rogów. Jest to zabieg prosty i bezkrwawy, Istnieje kilka metod dekornizacji.

Można usuwać zawiązki rogów preparatami takimi jak maści i pasty. Praktyka pokazała, że są one mniej skuteczne od innych metody omówionej poniżej. Poza tym sprawiają zwierzęciu niepotrzebny ból.

Inną metodą jest metoda termiczna. Zawiązki rogów w tej metodzie są wypalane. Stosuje się dekornizatory elektryczne i gazowe. Elektryczny jest cięższy od gazowego, a także mniej poręczny, ze względu na okablowanie. Ma jeszcze jedną wadę – długo się nagrzewa. Dekornizator gazowy jest najbardziej polecanym urządzeniem do usuwania zawiązków rogów. Jest lekki, poręczny i szybko się nagrzewa (do 2 minut). Paliwem tego urządzenia jest gaz do zapalniczek.

Kiedy wykonujemy zabieg dekornizacji?

Najlepiej do momentu osiągnięcia przez cielę dwóch miesięcy. Później może być problem, gdyż zwierzę jest już większe i silniejsze. Dekornizację najwcześniej przeprowadza się u cieląt trzytygodniowych.

Jak to zrobić?

Jak już wspominaliśmy jest to zabieg prosty. Pierwszym etapem jest usunięcie sierści z okolicy zawiązków rogowych. Następnie rozgrzany dekornizator przykłada się do zawiązaka rogowego i dociskając wykonuje się nim okrężne ruchy. Zabieg trwa ok. 15 sekund.

 

Źródło: Żółkowski J. ‘Porady praktyczne dla hodowców bydła’ 2005

Cezary Wójcicki
Autor: Cezary Wójcicki
Cezary Wójcicki – inżynier rolnictwa, obecnie student zootechniki na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Pasjonat rolnictwa, w szczególności produkcji zwierzęcej. Poza karierą naukową aktywnie uczestniczy w życiu swojego gospodarstwa, a od niedawna rozpoczął współpracę z portalem..

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii: