Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
28.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 187,50 (- 2,09%), kukurydza MAR20 - 165,50 (- 1,19%), rzepak MAJ20 - 380,25 (- 1,81%) [euro/tona] +++ +++ +++ 28.02.2020 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,20 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Woda w żywieniu krów

Cezary Wójcicki
pojenie bydla
Źródło: pixabay.com

Przy produkcji mleka pojenie zwierząt jest sprawą priorytetową. Wysoko produkcyjne krowy potrzebują nawet 150 l wody dziennie.

 

Spożycie wody przez krowy przekłada się bezpośrednio na wydajność mleka. Przyjmuje się, że do wyprodukowania kilograma mleka krowa potrzebuje trzech litrów wody. Poza tym spożycie wody wpływa na ilość pobranej paszy. Na kilogram suchej masy paszy krowa potrzebuje aż 4 – 6 litrów wody. Gdy nie zapewnimy zwierzętom takiej ilości wody krowy będą pobierały mniej paszy, co przełoży się na spadek wydajności. W liczbach wygląda to następująco: mniejsze o 40 % pobranie wody przez krowę skutkuje spadkiem wydajności mleka o 25 %.

 

Ważna jest także jakość wody. Bydło jest bardzo wrażliwe na jej stan. Gdy woda będzie zanieczyszczona, zwierzęta będą niechętnie ją pobierały. Dlatego ważne jest regularne czyszczenie poideł. Dodatkowo zaleca się coroczne badanie jakości wody.

 

Krowy piją bardzo szybko – potrafią wypić nawet 20 litrów w ciągu minuty. W ciągu dnia, zwierzęta te, podchodzą do poidła/ wodopoju ok. 7–8 razy. Krowy piją, także nocą – zazwyczaj dwukrotnie. Krowy najchętniej pobierają wodę podczas jedzenia i zaraz po doju. Wolą wodę stojącą, która umożliwia szybkie i bezstresowe pobranie wody. Takie naturalne zachowanie się podczas picia wzmaga  apetyt, jeszcze większe pobranie wody, a to z kolei skutkuje większą wydajnością mleka. Optymalna temperatura wody do picia dla krów wynosi od 8 do 15 stopni Celsjusza. Zaobserwowano, że przy tej temperaturze pobranie wody przez krowy jest największe.

 

Stwierdzono również, że niedostarczenie krowom odpowiedniej ilości wody może skutkować problemami w rozrodzie.

 

Źródło: Tygodnik Poradnik Rolniczy

Cezary Wójcicki
Autor: Cezary Wójcicki
Cezary Wójcicki – inżynier rolnictwa, obecnie student zootechniki na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Pasjonat rolnictwa, w szczególności produkcji zwierzęcej. Poza karierą naukową aktywnie uczestniczy w życiu swojego gospodarstwa, a od niedawna rozpoczął współpracę z portalem..

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii: