Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
28.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 187,50 (- 2,09%), kukurydza MAR20 - 165,50 (- 1,19%), rzepak MAJ20 - 380,25 (- 1,81%) [euro/tona] +++ +++ +++ 28.02.2020 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,20 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Austria: zakaz podłóg rusztowych w chlewniach od 2030 roku

Martyna Frątczak

Austriacki minister z partii Zielonych chce, aby hodowcy przestali stosować podłogi rusztowe w chlewniach. Rolnicy początkowo mieli aż 17 lat na wprowadzenie zmian, jednak okres ten skrócono. Przepisy mogą wejść w życie już w 2030 roku.

W 2022 r. austriacki rząd w nowelizacji ustawy o dobrostanie zwierząt zadecydował, że ​​od 2040 r. zakazane będzie stosowanie całkowicie zarusztowanych podłóg (bez miejsca do odpoczynku dla świń na podłodze bez rusztów) we wszystkich obiektach hodowli trzody chlewnej. W przypadku nowych gospodarstw zakaz ten obowiązuje już od 1 stycznia 2023 roku. Pozostali hodowcy początkowo otrzymali 17-letni okres przejściowy, w którym stopniowo mieli przystosować warunki w chlewniach do nowych przepisów.

W styczniu tego roku austriacki Trybunał Konstytucyjny uznał jednak, że 17-letni okres przejściowy nie jest uzasadniony. Zdaniem sędziów zmiany powinny zostać wprowadzone szybciej. Jednym z argumentów jest to, że operatorzy obiektów hodowli trzody chlewnej które powstały w 2023 roku już ponoszą wyższe koszty w związku z nowymi standardami dobrostanu. Zdaniem Trybunału Konstytucyjnego oznacza to, że przez 17 lat będzie trwała nierówna konkurencja między gospodarstwami, w zależności od tego, kiedy postawiły budynki dla świń.

Minister ds. dobrostanu zwierząt Johannes Rauch, z partii Zielonych, proponuje, aby zakaz stosowania zarusztowanych podłóg wszedł w życie już w 2030 roku. Jego zdaniem powinno się również wprowadzić przepisy zapewniające świniom m.in. znacznie więcej przestrzeni w kojcach i dostęp do słomy.

Austriaccy hodowcy trzody chlewnej nie są zadowoleni z tej inicjatywy. Według Stowarzyszenia Austriackich Hodowców Świń (VÖS) plany te są oderwane od rzeczywistości. „Kryteria hodowlane, które minister Rauch chciałby przepisać gospodarstwom zajmującym się hodowlą trzody chlewnej, nie istnieją jako standardy prawne w żadnym kraju w Europie ani na świecie” – wyjaśnił Franz Rauscher, przewodniczący VÖS. Nowe kryteria mogą zagrozić istnieniu wielu gospodarstw w Austrii. Ostateczna decyzja rządu w sprawie terminu wprowadzenia przepisów w życie jeszcze nie padła.

 

chlewnia weterynaria ceny rolnicze pl

Źródło:

Agrarheute

Martyna Frątczak
Autor: Martyna Frątczak
Lekarz weterynarii Martyna Frątczak, absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Zainteresowana szeregiem zagadnień związanych z medycyną zwierząt, ekologią i epidemiologią, którymi zajmuje się na co dzień również we własnej pracy naukowej.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii: