Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
28.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 187,50 (- 2,09%), kukurydza MAR20 - 165,50 (- 1,19%), rzepak MAJ20 - 380,25 (- 1,81%) [euro/tona] +++ +++ +++ 28.02.2020 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,20 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Żyto hybrydowe w żywieniu świń.

Redakcja

Coraz częściej w produkcji trzody chlewnej mamy do czynienia z okresami złej koniunktury, występującej najczęściej w postaci bardzo niskich cen świń, przy wysokich kosztach związanych z żywieniem.

Kluczowym zadaniem dla producenta żywca jest odpowiednie dobranie komponentów paszowych w sposób aby opłacalność produkcji zwierząt była jak najwyższa.

Aby obniżyć koszty warto pomyśleć o życie hybrydowym (mieszańcowym). Między innymi dlatego, że aktualnie jest ono bardzo atrakcyjne cenowo. Różnica w cenie pomiędzy żytem a pozostałymi zbożami wynosi obecnie: 100 - 120 zł/t, co pozwala zbilansować mieszankę tańszą o kilkadziesiąt złotych.

Wcześniejsze opinie, mówiły, że żyto to zboże, które posiada ograniczoną przydatność w żywieniu świń ze względu na obecne liczne substancje antyodżywcze. Obecne odmiany hybrydowe dostępne na rynku charakteryzują się bardzo dobrą wartością pokarmową, o zbliżonym poziomie zawartości substancji antyżywieniowych porównywalną do jęczmienia czy pszenżyta.

Zawartość białka w ziarnie żyta kształtuje się na poziomie 9-14%, w zależności od odmiany. Co istotne, żyto charakteryzuje się najniższą zawartością włókna, dwukrotnie niższą w porównaniu do jęczmienia. Zaletą żyta jest również wyższa zawartość fosforu w formie przyswajalnej, która w porównaniu do innych zbóż jest wyższa i ogranicza stosowanie enzymu fitazy. Na uwagę zasługuje wysoka zawartość węglowodanów, która skłania rolników do stosowania większych udziałów żyta w mieszankach paszowych- starter 10 % żyta, grower 25-30% a finiszer 50%. Oczywiście wszystko musi być zbilansowane. Dodatkowo należy korygować udział żyta jeżeli stosuje się go razem z pszenżytem. Firma specjalizująca się w hodowli oraz produkcji materiału siewnego zbóż wspólnie z badaczami Uniwersytetu Przyrodniczego w Krakowie przeprowadziła szereg badań nad wykorzystaniem żyta hybrydowego w żywieniu świń. Wyniki tuczu trójfazowego potwierdziły przydatność tego zboża w żywieniu trzody chlewnej w ilościach zalecanych w normach DLG. Średnie dzienne, przyrosty dzienne oraz wykorzystanie paszy nie różniły się w grupie zwierząt otrzymujących mieszanki z udziałem żyta w porównaniu do grupy kontrolnej ( mieszanka z jęczmieniem). Ponadto zanotowano, iż pasza z udziałem żyta była chętniej pobierana przez świnie. Również obserwacje prowadzone przez niemieckich rolników potwierdziły, że 50% udział żyta w mieszance w drugim etapie tuczu nie wpływa negatywnie na parametry wzrostu.

Zalecane (w normach DLG) zawartości żyta hybrydowego w mieszance:

prosięta

do 15 kg masy ciała do10% żyta

od 15 kg m.c do 20% żyta

maciory

do 25%

tuczniki
28-40 kg m.c. do 30% żyta

40-60 kg m.c. do 40% żyta

od 60 kg m.c. do 50% żyta

Warto skarmiać żyto, gdyż posiada spory potencjał jako surowiec paszowy, a biorąc pod uwagę różnice w cenie zbóż można stwierdzić, że tuczenie świń z dużym udziałem żyta jest opłacalne.

Anita Zaworska

Katedra Żywienia Zwierząt i Gospodarki Paszowej

Uniwersytet Przyrodniczy Poznań

 

Loading comments...
Wiadomość z kategorii: