Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
28.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 187,50 (- 2,09%), kukurydza MAR20 - 165,50 (- 1,19%), rzepak MAJ20 - 380,25 (- 1,81%) [euro/tona] +++ +++ +++ 28.02.2020 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,20 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Dwa ogniska choroby guzowatej skóry bydła w Grecji

Joanna Kawka

W dn. 20 sierpnia br. władze greckie powiadomiły Komisję Europejską o wystąpieniu dwóch ognisk choroby guzowatej skóry bydła w gospodarstwach utrzymujących łącznie ok. 200 szt. bydła w Feres, w jednostce regionalnej Ewros w Grecji. Jest to pierwszy przypadek pojawienia się tej choroby w Unii Europejskiej.

Jest to choroba wirusowa bydła, w Afryce ma charakter endemiczny. Cechą charakterystyczną są ospopodobne zmiany w skórze. Choroba rozprzestrzenia się gwałtownie na Bliskim Wschodzie i w Turcji i wywołuje olbrzymie straty. W celu zapobieżenia przenoszenia wirusa do innych części Grecji i innych państw UE, w dn. 21 sierpnia 2015 r. Komisja przyjęła decyzję wykonawczą nr 2015/1423 dotyczącą niektórych tymczasowych środków ochronnych przeciwko chorobie guzowatej skóry u bydła w Grecji.

Decyzja wprowadziła zakaz wysyłek bydła żywego i dzikich przeżuwaczy oraz nasienia bydła z Ewros do innych części Grecji, pozostałych państw członkowskich UE oraz krajów trzecich. Zabronione było również wprowadzanie do obrotu poza Ewros świeżego mięsa wołowego, surowych wołowych wyrobów mięsnych, krowiego mleka i produktów mlecznych oraz nieprzetworzonych produktów ubocznych pochodzących z bydła. Decyzja Komisji miała być stosowana do 30 września br.

Po otrzymaniu kolejnych informacji na temat sytuacji epidemiologicznej w Grecji, możliwe stało się uzupełnienie środków ochronnych poprzez zastosowanie środków ograniczających ryzyko. W tym celu w dn. 8 września br. w Dzienniku Urzędowym UE opublikowano decyzję wykonawczą Komisji (UE) nr 2015/1500 z dn. 7 września br. dotyczącą niektórych tymczasowych środków ochronnych przeciwko chorobie guzowatej skóry u bydła w Grecji i uchylającą decyzję wykonawczą (UE) nr 2015/423. Decyzja utrzymuje zakaz wysyłek bydła żywego i dzikich przeżuwaczy oraz nasienia bydła z jednostki regionalnej Ewros do innych części Grecji, pozostałych państw członkowskich UE oraz krajów trzecich. Wprowadza także zakaz wysyłek komórek jajowych i zarodków bydła. Zakaz wprowadzania do obrotu poza Ewros uzupełniono natomiast o siarę krowią, świeże skóry i skórki z bydła oraz dzikich przeżuwaczy.

Na wniosek Grecji, decyzja 2015/1500 wprowadziła natomiast pewne odstępstwa od zakazu wysyłek i wprowadzania do obrotu. Odstępstwa te zostały dopuszczone pod pewnymi warunkami. Nowy przepis określa również konieczność zapewnienia przez Grecję specjalnego znaku jakości zdrowotnej dla mięsa, wyrobów i produktów mięsnych, a także wymogi dotyczące pojazdów do transportu, czyszczenia i dezynfekcji oraz przekazywania informacji. Decyzję 2015/1500 stosuje się do 30 października 2015 r.

Źródło: FAMMU/FAPA

 

Autor: Joanna Kawka
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii: