Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
28.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 187,50 (- 2,09%), kukurydza MAR20 - 165,50 (- 1,19%), rzepak MAJ20 - 380,25 (- 1,81%) [euro/tona] +++ +++ +++ 28.02.2020 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,20 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Produkcja mięsa wołowego w Paragwaju w przyszłym roku będzie bardzo wysoka

Joanna Kawka

Według prognoz amerykańskiego departamentu rolnictwa (USDA), w 2016 r. produkcja mięsa wołowego w Paragwaju zwiększy się o 5,1% do 620 tys. ton. Wzrost ten będzie wynikiem rosnących inwestycji producentów bydła w sektorze, a także wysokiego poziomu konsumpcji na rynku wewnętrznym oraz silnego popytu na mięso płynącego z rynków zagranicznych.

Trzeba podkreślić, że paragwajscy producenci bydła korzystają z niskich cen pasz, pochodzących z rodzimej produkcji. Hodowla bydła rozwija się intensywnie w rejonach, gdzie produkcja zbóż na cele paszowe jest największa. W 2016 r. spożycie mięsa wołowego w Paragwaju wzrośnie prawdopodobnie o 2,7% do 187 tys. ton, co będzie wynikiem zwiększenia się produkcji wołowiny.

Rosnąca produkcja tego gatunku mięsa przyczyni się także do zwiększenia wywozu mięsa wołowego z Paragwaju. W przyszłym roku Paragwajczycy wyeksportują prawdopodobnie 435 tys. ton wołowiny, tj. o 6,1% więcej niż szacowana wielkość wywozu w 2015 r. Paragwaj zazwyczaj eksportuje mrożone mięso bez kości do Rosji oraz chłodzoną wołowinę bez kości do Chile i Brazylii. Tymczasem w ostatnich miesiącach odnotowano rosnący wywóz chłodzonego mięsa, przy redukcji sprzedaży mrożonej wołowiny, co wynika przede wszystkim z trudności ze zbyciem na rynku rosyjskim, na którym odnotowuje się znaczną dewaluacje rubla. Trzeba przy okazji zaznaczyć, że Paragwaj odzyskał już pozycję lidera w wysyłkach wołowiny do Chile, wyprzedając Brazylię.

Ponadto Paragwajczycy uzyskali prawo wznowienia wywozu do krajów Unii Europejskiej, co wspomoże eksport chłodzonego mięsa z tego kraju. Warto wspomnieć, że podczas gdy władze paragwajskie starają się znajdować nowe rynki zbytu na wołowinę, przemysł krajowy pracuje nad poprawą jakości mięsa oraz zwiększenia skali produkcji. Paragwajscy producenci chcą, aby ich wołowina bydła postrzegana, jako produkt naturalny, wolny od hormonów, przyjazny środowisku oraz zdrowy, co zwiększy jej wartość na rynkach zagranicznych.

Źródło: FAMMU/FAPA

 

Autor: Joanna Kawka
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii: