Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
28.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 187,50 (- 2,09%), kukurydza MAR20 - 165,50 (- 1,19%), rzepak MAJ20 - 380,25 (- 1,81%) [euro/tona] +++ +++ +++ 28.02.2020 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,20 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Pod koniec roku można spodziewać się spadków cen na rynku kurcząt rzeźnych

Redakcja
ceny kurczaków, ceny skupu kurczaków, brojlery

- W pierwszym kwartale br. unijna produkcja mięsa z kurcząt rzeźnych była wyższa o 6% r/r. Wzrost wylęgów piskląt oraz nadal wysoka opłacalność chowu będą wspierać wyniki produkcji w drugiej połowie 2024 r. Czynniki sezonowe przy dodatniej dynamice produkcji w Unii Europejskiej będą wywierały presję na spadek cen mięsa i żywca pod koniec roku – prognozują analitycy banku Pekao. 

 

- Spodziewany dalszy wzrost produkcji mięsa z kurcząt rzeźnych w Unii Europejskiej oraz czynniki sezonowe będą wywierały presję na spadek cen w drugiej połowie roku – czytamy w kwartalniku banku Pekao „Rynek rolny pod lupą”.

 

 

Produkcja w UE. Początek roku przyniósł kontynuację wzrostu unijnej produkcji mięsa z kurcząt rzeźnych. W 1Q24 łączna masa ubojów w zakładach przemysłowych w UE1 była wyższa o 165 tys. t r/r, co oznacza wzrost o 6%. W analizowanym okresie Polska osiągnęła 2. najwyższy przyrost wolumenu (po Francji) spośród głównych unijnych producentów.

 

Wylęgi w UE. Krótkookresowe perspektywy produkcji mięsa pozostają dobre, na co wskazuje rosnąca liczba wylęgów piskląt. W okresie sty-kwi’24 łączna ich liczba w grupie 10 największych producentów w UE była wyższa o 5% r/r. Na tle ww. państw Polska wyróżniała się dynamiką wzrostu – w krajowych kurnikach wylęgło się ponad 520 mln piskląt, tj. aż o 9% więcej niż w analogicznym okresie 2023 roku.

 

Ceny żywca i opłacalność. Wprawdzie żywiec jest obecnie wyraźnie tańszy niż w szczycie z połowy 2022 roku, lecz jego ceny pozostają na historycznie wysokich poziomach. W maju’24 krajowe zakłady za kilogram żywca płaciły przeciętnie 4,86 zł, tj. o 15% r/r, ale więcej niż w gru’23 (+4%). Na przełomie 1 i 2Q rentowności chowu sprzyjały taniejące pasze oraz stabilne ceny piskląt. W rezultacie średnia nadwyżka finansowa z chowu kurcząt w okresie mar-kwi zwiększyła się, jednocześnie pozostając wyraźnie powyżej średniej wieloletniej. Obecnie zwyżka cen surowców paszowych ogranicza przestrzeń do osłabienia presji kosztowej. Oceniamy, że maj-cze przyniosły lekką redukcję opłacalności.

 

Perspektywy. Perspektywy do wzrostu unijnej i krajowej produkcji w 2. połowie roku pozostają dobre. Nawet przy stabilizacji kosztów pasz opłacalność produkcji żywca powinna być na tyle wysoka, aby wspierać rozwój potencjału produkcyjnego w UE. Jednak wysokie dynamiki po stronie podażowej generują wątpliwości co do możliwości ulokowania wyrobów na rynku. Na jesieni sezonowe osłabienie popytu w Unii będzie ograniczało możliwości sprzedaży, czego skutkiem byłaby presja na spadek cen mięsa i żywca.

 

 

Źródło: Pekao

Loading comments...
Wiadomość z kategorii: