Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
28.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 187,50 (- 2,09%), kukurydza MAR20 - 165,50 (- 1,19%), rzepak MAJ20 - 380,25 (- 1,81%) [euro/tona] +++ +++ +++ 28.02.2020 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,20 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Import jaj z Ukrainy wzrósł w tym roku o 400%. Unijne mechanizmy ochronne kompletnie zawodzą

Redakcja
import jaj z Ukrainy, Bułgaria

Ministerstwo Rolnictwa Bułgarii połączyło siły z rolnikami, aby całkowicie powstrzymać napływ tanich ukraińskich jaj do kraju. Uważa się, że przytłaczający import jest kluczowym czynnikiem uniemożliwiającym branży odbudowę po niszczycielskiej epidemii ptasiej grypy pod koniec 2023 r.

 

Rząd Bułgarii zwrócił się do Komisji Europejskiej, domagając się ochrony producentów jaj „przed negatywnymi trendami rynkowymi pojawiającymi się w wyniku importu z Ukrainy”. - Procedura przygotowania pisemnego wniosku do Komisji Europejskiej została już zainicjowana– podkreślił Georgi Tachow, minister rolnictwa Bułgarii, podczas konferencji prasowej.

 

 

2 lipca Komisja Europejska ponownie nałożyła kontyngenty taryfowe na ukraińskie jaja, nakładając na import cło w wysokości 89 euro za tonę. Bułgarscy rolnicy twierdzą, że środek ten nie jest wystarczający i domagają się całkowitego zakazu importu ukraińskich jaj.

 

Skala importu z Ukrainy jest przytłaczająca 

 

W 2024 r. Bułgaria odnotowała 400-procentowy wzrost importu jaj z Ukrainy - oszacował Daniel Bozhankov, prezes Stowarzyszenia Przemysłowej Hodowli Drobiu. Według Bozhankova cło importowe nie działa – stanowi ono zaledwie 5% hurtowej ceny jaj, więc nie udało się powstrzymać przepływu importu. W rzeczywistości dostawy nawet wzrosły od czasu wprowadzenia środka. Bozhankov twierdził, że w maju do Bułgarii zaimportowano prawie 311 ton jaj, podczas gdy w lipcu tylko dwa regiony – Veliko Tarnovo i Dobricz – odnotowały 432 tony na swoich rynkach. - Biorąc pod uwagę wielkość rynku bułgarskiego, liczba ta jest ogromna - stwierdził Bozhankov, dodając, że tani import powoduje „milionowe straty” dla lokalnych rolników.

 

Stowarzyszenie Przemysłowej Hodowli Drobiu nie ustępuje. Domaga się, aby władze nakłoniły Komisję Europejską do wprowadzenia zakazu importu jaj z Ukrainy w ciągu 120 dni. Jeśli ich żądania nie zostaną spełnione, są gotowi zaostrzyć swój protest masowym wiecem. - Ukraińskie jaja są o 20-30% tańsze w porównaniu do tych produkowanych przez lokalnych rolników - oszacował Bozhankov. Wyjaśnił, że ukraińscy producenci potrafią utrzymać koszty produkcji na stosunkowo niskim poziomie, ponieważ nie muszą przestrzegać europejskich norm dobrostanu drobiu.

 

Przytłaczająca skala importu uniemożliwia również bułgarskiej branży drobiarskiej odbudowę po rozległej epidemii ptasiej grypy, która wywołała spustoszenie w 2023 r. W wyniku epidemii utracono ponad 1,5 miliona sztuk kur niosek, co doprowadziło do znacznego spadku samowystarczalności Bułgarii w zakresie jaj z blisko 115% do poniżej 100%. Ta utrata samowystarczalności pozbawiła Bułgarię statusu eksportera netto jaj.

 

 

Źródło: Ukr Agro Consult

Loading comments...
Wiadomość z kategorii: