Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
28.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 187,50 (- 2,09%), kukurydza MAR20 - 165,50 (- 1,19%), rzepak MAJ20 - 380,25 (- 1,81%) [euro/tona] +++ +++ +++ 28.02.2020 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,20 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Kryzys w branży mięsnej. Zakłady zadłużone na pół miliarda złotych

Redakcja

Branża mięsna jest najbardziej zadłużonym sektorem żywnościowym w Polsce. Coraz więcej zakładów ma też problemy z terminowym regulowaniem należności. - Sami przedsiębiorcy mówią, że to przez niespotykanie duże skoki cen surowca. Wiele firm stoi na skraju bankructwa – informuje Agrobiznes (TVP). 

 

Jak podaje Telewizja Polska, problem kredytów i opóźnień w ich spłacie dotyczy w szczególności średnich oraz dużych zakładów mięsnych. Zarówno w sektorze wieprzowym jak drobiowym. Według raportu przygotowanego przez Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor, branża mięsna zalega bankom i partnerom biznesowym w sumie na kwotę sięgającą prawie pół miliarda złotych.

 

- Dla średniej wielkości firmy kupienie surowca w ciągu jednego dnia to są miliony. To nie jest branża, która może funkcjonować bez kredytów. To jest branża, która musi funkcjonować na kredytach obrotowych i inwestycyjnych – mówi Witold Choiński, prezes Związku Polskie Mięso

 

Jak słyszymy w Agrobiznesie, nastroje w sektorze pogorszyły się wraz ze wzrostem cen surowca, zwłaszcza wieprzowina, która w minionym roku podrożała o co najmniej 50 proc. Przetwórcom nie udało się przenieść tych wzrostów na ceny płacone w sklepie, dlatego wielu z nich różnicę musiało pokrywać z własnej kieszeni, co generowało dodatkowe koszty.

 

- Banki niechętnie udzielają kredytów dla branży mięsnej i rzeczywiście jest to ogromny problem. Nie do końca zakłady mięsne potrafią sobie z tym radzić i to może spowodować kolejne, ewentualne upadki – uważa Janusz Rodziewicz ze Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy Polskich.

 

Wg TVP, to zadłużenie nie powinno jednak dziwić, bo sektor mięsny jest jednym z największych w kraju. Ma 20-procentowy udział w produkcji żywności i odpowiada za 12 procent PKB, zatrudniając przy tym ponad 80 tys. osób.

 

- Przy rentownościach, które oscylują w granicach 0,1 proc., to nawet niewielkie wahnięcia cen surowca w branży mięsnej i wzrost kosztów pracy, dość szybki od początku roku, powodują natychmiastowy spadek rentowności i szybkie przesunięcie się z firmy przynoszącej zyski do firmy przynoszącej straty – mówi Andrzej Gantner z Polskiej Federacji Żywności

 

Agrobiznes poinformował, że choć sektor mięsny jest najbardziej zadłużony, to nie jest jedynym, który ma problemy z kredytami. Spory odsetek dłużników jest też wśród przetwórców owoców i warzyw oraz piekarni. Najbardziej rzetelnie spłacają kredyty polskie mleczarnie.

Loading comments...
Wiadomość z kategorii: