Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
28.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 187,50 (- 2,09%), kukurydza MAR20 - 165,50 (- 1,19%), rzepak MAJ20 - 380,25 (- 1,81%) [euro/tona] +++ +++ +++ 28.02.2020 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,20 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Bruksela otrzymała pierwszy w historii wniosek o zezwolenie na sprzedaż mięsa hodowanego w laboratorium

Redakcja
mięso z próbówki, mięso z laboratorium

26 lipca firma Gourmey, z siedzibą w Paryżu, specjalizująca się w żywności hodowanej metodą hodowli komórkowej, ogłosiła, że ​​złożyła do organów ds. bezpieczeństwa żywności w UE, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Singapuru i USA wniosek o dopuszczenie do obrotu swojego produktu z kaczki na bazie komórek.

 

- Flagowy produkt firmy będzie „nowym wyborem dla miłośników foie gras – czytamy w komunikacie prasowym. - Segment premium zawsze był na czele trendów kulinarnych, gdzie pojawiają się najbardziej ekscytujące innowacje. Jesteśmy świadkami ekscytującej popularności komercyjnej naszego pierwszego produktu w wielu regionach, w których szefowie kuchni chcą nadal serwować wysokiej jakości foie gras – powiedział Nicolas Morin-Forest, CEO Gourmey w tym samym oświadczeniu prasowym.

 

 

Morin-Forest dodał, że z niecierpliwością oczekuje współpracy z organami regulacyjnymi w celu zapewnienia zgodności z wymogami bezpieczeństwa i wyraził przekonanie, że jego produkty spełnią „bardzo rygorystyczne standardy” ustalone przez organy UE.  Mięso hodowane lub laboratoryjnie produkowane jest przy użyciu próbki prawdziwych komórek zwierzęcych, które rosną w środowisku bogatym w składniki odżywcze, tworząc mięśnie, tłuszcz i tkankę łączną.

 

Produkty hodowane zazwyczaj wykorzystują surowicę płodową bydła, co wiąże się ze śmiercią krowy i jej zarodka, co sprawia, że ​​są one etycznie problematyczne dla wegetarian i wegan. Jednak Gourmey twierdzi, że nie używa żadnych składników pochodzenia zwierzęcego . Ponadto firma Gourmey poinformowała, że ​​przeprowadziła zewnętrzne badanie wpływu swojej produkcji na środowisko, które wykazało, że jest on znacznie niższy niż w przypadku foie gras produkowanego konwencjonalnie.

 

Mięso hodowane laboratoryjnie jest w UE regulowane jako „nowa żywność”, co jest prawną definicją obejmującą produkty, które nie były znacząco obecne w diecie Europejczyków przed majem 1997 r. Zgodnie z prawem UE firma, która chce wprowadzić nową żywność na rynek UE, musi złożyć wniosek o zezwolenie do Komisji Europejskiej.

 

Mimo to ministrowie rolnictwa Francji, Włoch i Austrii przedstawili w styczniu Radzie UE notę, w której podważyli zasadność stosowania przepisów dotyczących nowej żywności w odniesieniu do mięsa hodowanego metodą fermentacji mięsnej i zaapelowali o bardziej rygorystyczną ocenę produktów hodowanych metodą fermentacji mięsnej.

 

Uważali te innowacje za zagrożenie dla „oryginalnych metod produkcji” i argumentowali, że EFSA, unijny urząd ds. bezpieczeństwa żywności, powinien wydać specjalne wytyczne dotyczące oceny mięsa hodowanego laboratoryjnie, podobne do tych stosowanych w przypadku nowych leków i produktów farmaceutycznych.

 

W notatce, którą poparli również ministrowie Czech, Cypru, Grecji, Węgier, Luksemburga, Litwy, Malty, Rumunii i Słowacji, wezwano Komisję do rozpoczęcia „konsultacji publicznych” w sprawie mięsa hodowanego laboratoryjnie.

 

Niedawno Węgry, które 1 lipca przejęły rotacyjne przewodnictwo w Radzie UE, zaproponowały zorganizowanie w Radzie debaty na temat możliwego negatywnego wpływu nowej żywności na europejskie tradycje kulinarne. Władze Budapesztu stwierdziły, że mięso hodowlane oraz produkty mleczne pozostają podstawą europejskiej kultury żywieniowej, zauważając „sceptycyzm obywateli” wobec nowych rodzajów żywności.

 

 

Źródło: euractiv.com

Loading comments...
Wiadomość z kategorii: