Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
28.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 187,50 (- 2,09%), kukurydza MAR20 - 165,50 (- 1,19%), rzepak MAJ20 - 380,25 (- 1,81%) [euro/tona] +++ +++ +++ 28.02.2020 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,20 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Ukraińskie mleczarstwo chce być bliżej Unii Europejskiej. Co planują?

Redakcja
mleko, Ukraina, inwestycje

Ukraina rozwija mechanizmy wsparcia dla producentów i przetwórców mleka, które przyczynią się do stworzenia warunków pracy na poziomie konkurentów na rynku europejskim. Poinformował o tym pierwszy wiceminister polityki rolnej i żywności Taras Wysocki podczas podpisywania protokołu ustaleń pomiędzy Związkiem Przedsiębiorstw Mleczarskich Ukrainy (SUDU) a Europejskim Stowarzyszeniem Mleczarstwa (EDA).


- Jedynym z wielu niezbędnych kroków jest zwiększenie od 30 kwietnia do 150 mln hrywien maksymalnej kwoty wsparcia dla producentów mleka w ramach programu „5-7-9% Dostępnych Kredytów”. W przypadku kredytów na cele inwestycyjne (m.in. budowę obór i zakup zwierząt) przewidziana jest preferencyjna stawka w wysokości 5 lub 7% w zależności od rodzaju przedsiębiorstwa. A zwiększenie kwoty możliwego kredytu już polega na rozwoju produkcji towarowej na dużą skalę, która może być ekonomicznie efektywna – stwierdził Wysocki. Ukraina, zdaniem Wysockiego, pracuje nad nowymi mechanizmami wsparcia produkcji i przetwórstwa mleka, które m.in. zapewnią warunki biznesowe na równi z wszystkimi uczestnikami europejskiego rynku. W tym celu ważna jest kontynuacja negocjacji z partnerami europejskimi – zarówno na poziomie branżowym, jak i państwowym.

 

 

- Takie prace są już prowadzone w ramach wyspecjalizowanych stowarzyszeń i związków. Nie ulega wątpliwości, że z punktu widzenia zespołów negocjacyjnych, oprócz przedstawicieli państwa, w negocjacjach powinni brać udział także przedstawiciele biznesu. Logiczne jest, że ze względu na brak możliwości zaangażowania w proces negocjacji setek podmiotów gospodarczych, producenci w tych zespołach powinni być reprezentowani poprzez swoje stowarzyszenia. I rozumiemy: jeśli sektory (europejski i ukraiński) dojdą do porozumienia między sobą, biurokracja – zarówno ze strony europejskiej, jak i ukraińskiej – zatwierdzi te porozumienia” – podkreślił Wysocki.

 

Protokół ustaleń pomiędzy ukraińskimi i europejskimi stowarzyszeniami branżowymi podpisali dyrektor wykonawczy Ukraińskiego Państwowego Uniwersytetu Technicznego Arsen Didur i sekretarz generalny EDA Alexander Anton.

 

Wśród planowanych wspólnych działań:
- wsparcie wolnego handlu produktami mleczarskimi i ochrona inwestycji na Ukrainie;
- długoterminowa integracja ukraińskiego sektora mleczarskiego z jednolitym rynkiem europejskim poprzez wspólną „mapę drogową”;
- utworzenie listy „zapotrzebowań na mleko Ukrainy” w kontekście unijnej „Szybkiej oceny szkód i potrzeb” w ramach Instrumentu na rzecz Ukrainy;
- rozpoczęcie dialogu Ukrainy z Unią Europejską na temat sposobów integracji ukraińskiego sektora mleczarskiego i rolnictwa w ramach dyskusji na temat ram integracji Ukrainy z przyszłą Wspólną Polityką Rolną UE (WPR27).

 

Loading comments...
Wiadomość z kategorii: