Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
28.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 187,50 (- 2,09%), kukurydza MAR20 - 165,50 (- 1,19%), rzepak MAJ20 - 380,25 (- 1,81%) [euro/tona] +++ +++ +++ 28.02.2020 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,20 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Protesty rolników mają sens. Von der Leyen zapowiada wycofanie się z ograniczenia stosowania środków ochrony roślin

Redakcja
SUR, ochrona roślin,von der Leyen

Ursula von der Leyen ogłosiła dzisiaj w Parlamencie Europejskim wycofanie spornej ustawy, która miała na celu ograniczenie stosowania środków ochrony roślin w całej Unii Europejskiej, co wg komentatorów oznacza pierwszą poważną porażkę autorów Zielonego Ładu.

 

Tak zwane rozporządzenie w sprawie zrównoważonego stosowania (SUR) zostało po raz pierwszy złożone w czerwcu 2022 r., a jego celem było ograniczenie stosowania pestycydów o połowę do 2030 r. Przewidywało ono również całkowity zakaz stosowania tych produktów na obszarach wrażliwych, takich jak miejskie tereny zielone i Natura 2000 i promowała korzystanie z rozwiązań alternatywnych niskiego ryzyka.

 

 

SUR od samego początku powodował podziały i stał się obiektem zaciekłego lobbowania ze strony sektora rolnego. W ubiegłym roku został odrzucony przez Parlament Europejski 299 głosami za, przy 207 głosach przeciw i 121 wstrzymujących się, a obecnie utknął w negocjacjach politycznych między państwami członkowskimi, co sygnalizuje bardzo niską determinację do realizacji tego projektu.

 

- Komisja zaproponowała SUR w szczytnym celu, jakim jest zmniejszenie ryzyka stwarzanego przez chemiczne środki ochrony roślin – powiedziała dzisiaj von der Leyen, przemawiając przed Parlamentem Europejskim w Strasburgu. - Propozycja SUR stała się symbolem polaryzacji. Została odrzucona przez Parlament Europejski. W Radzie także nie ma już postępu. Dlatego zaproponuję Kolegium wycofanie tej propozycji – stwierdziła przewodnicząca.

 

Niemka zmiękła

 

Decyzja Von der Leyen następuje w obliczu rosnącego sprzeciwu wobec zielonej polityki Brukseli i powszechnych protestów rolników, którzy między innymi twierdzą, że obciążenia nałożone na nich przez regulacje dotyczące ochrony środowiska są nadmierne. - Tylko wtedy, gdy nasi rolnicy będą mogli żyć z ziemi, będą inwestować w przyszłość. I tylko jeśli wspólnie osiągniemy nasze cele klimatyczne i środowiskowe, rolnicy będą mogli nadal zarabiać na życie – powiedziała przewodnicząca Komisji. - Nasi rolnicy doskonale o tym wiedzą. Powinniśmy pokładać w nich większe zaufanie – dodała Niemka.

 

Wycofanie ustawy nie jest natychmiastowe i musi jeszcze zostać ratyfikowane przez kolegium komisarzy. Pomimo tej wiadomości von der Leyen podkreśliła, że ​​kwestia uregulowania kwestii pestycydów pozostanie w porządku obrad i może być przedmiotem „nowego, znacznie bardziej dojrzałego wniosku”. W związku ze zbliżającymi się wyborami do Parlamentu Europejskiego nowy projekt będzie priorytetowym zadaniem kolejnej Komisji. - Oczywiście temat pozostaje niezmienny i aby posunąć się do przodu, potrzebny jest większy dialog i inne podejście – powiedziała von der Leyen posłom do Parlamentu Europejskiego.

 

Premier Belgii Alexander De Croo z zadowoleniem przyjął tę propozycję na platformie mediów społecznościowych X, stwierdzając, że „kluczowe znaczenie ma to, abyśmy wspierali naszych rolników w bardziej zrównoważonej przyszłości rolnictwa w ramach naszej determinacji w realizacji Zielonego Ładu”.

 

Loading comments...
Wiadomość z kategorii: