Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
28.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 187,50 (- 2,09%), kukurydza MAR20 - 165,50 (- 1,19%), rzepak MAJ20 - 380,25 (- 1,81%) [euro/tona] +++ +++ +++ 28.02.2020 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,20 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Co dzieje się z cenami żywca wieprzowego? Kryzys niemiecki papierkiem lakmusowym

Redakcja
ceny tuczników, ceny świń, ceny żywca wieprzowego

Najnowsze dane Federalnego Urzędu Statystycznego Niemiec, dotyczące uboju po raz kolejny odzwierciedlają postępującą redukcję pogłowia świń. W pierwszych ośmiu miesiącach bieżącego roku ubito o około 8% mniej świń niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Pomimo gwałtownego spadku podaży, ceny wieprzowiny znajdują się obecnie pod presją, ponieważ sprzedaż tego mięsa jest słaba. Główną przyczyną jest wysoka inflacja i ceny konsumpcyjne wieprzowiny, które są obecnie o około 30% wyższe niż przed kryzysem związanym z koronawirusem.

 

Według Federalnego Urzędu Statystycznego od stycznia do sierpnia 2023 r. w Niemczech ubito 28,9 mln świń, co oznacza spadek o 8,4% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Spadek wielkości uboju był nieco mniej dotkliwy i wyniósł 8,3%, ponieważ świnie były średnio o 100 g cięższe. Szczególnie gwałtownie spadła liczba ubijanych zwierząt pochodzenia krajowego. Przy około 27,8 mln świń z niemieckich chlewni, ubito o około 2,8 mln świń mniej niż w okresie od stycznia do sierpnia 2022 r., co oznacza spadek o 9,2%. Natomiast z zagranicy sprowadzono na ubój około 1 mln sztuk świń, czyli o prawie 200 tys. sztuk więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, które przywieziono przez granicę do Niemiec na ubój, co oznacza wzrost o 24,4%.

 

Sytuacja w branży niepewna 

 

W związku z gwałtownym spadkiem pogłowia trzody chlewnej w Niemczech w dalszym ciągu pojawiają się spekulacje na temat redukcji mocy produkcyjnych, a nawet całkowitego zamknięcia zakładów w branży ubojowej. Ostatnio takie pogłoski pojawiły się na temat Grupy Vion. Ogólnie rzecz biorąc, obecnie w branży ubojowej panuje raczej niepewna sytuacja, ponieważ oprócz szybko malejącej podaży tuczników rzeźnych, przedsiębiorstwa ubojowe skarżą się na słabą sprzedaż. Krajowy popyt na wieprzowinę wyraźnie spada, przede wszystkim ze względu na wysoką inflację. Według danych Federalnego Urzędu Statystycznego ceny konsumpcyjne wieprzowiny są obecnie o około 30% wyższe w porównaniu z okresem przed pandemią koronawirusa. Jeśli chodzi o eksport, wiele krajów docelowych jest w dalszym ciągu zamkniętych dla niemieckich firm ze względu na afrykański pomór świń, a pozostałe kraje kupujące potrzebuję mniej produktów ubocznych zarówno z Niemiec, jak i reszty UE, co ma negatywny wpływ na ceny.

 

Pomiędzy tymi dynamicznymi wydarzeniami zarówno po stronie produkcyjnej, jak i sprzedażowej, branża ubojowa stara się obecnie utrzymać swoje marże. W ostatnich tygodniach spowodowało to wywarcie przez nich znacznej presji na ceny dla hodowców, co ostatecznie doprowadziło do znacznego spadku cen trzody chlewnej. Po spadku o 5 centów w poprzednim tygodniu, cena VEZG za świnie rzeźne ponownie spadła o 10 centów i wynosi obecnie zaledwie 2,10 EUR/kg (klasa E wbc). W rezultacie cena prosiąt spadła dziś ponownie do 70,00 EUR.

 

 

Źródło: ISN

Loading comments...
Wiadomość z kategorii: