Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
28.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 187,50 (- 2,09%), kukurydza MAR20 - 165,50 (- 1,19%), rzepak MAJ20 - 380,25 (- 1,81%) [euro/tona] +++ +++ +++ 28.02.2020 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,20 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Francuska giełda tuczników w rozsypce. Duże zagrożenie dla gospodarstw rodzinnych

Paweł Hetnał
giełda tuczników, Francja, trzoda chlewna

Dwie największe firmy mięsne we Francji, Bigard i Cooperl, ogłosiły, że opuszczają Marché du Porc Breton (MPB), odbywający się co dwa tygodnie targ świń w Plérin w Bretanii, gdzie ustalana jest francuska cena świń rzeźnych.

 

Po ich odejściu pozostaną już tylko trzy podmioty, z czego dwa to dostawcy wieprzowiny do dużych sieci supermarketów w kraju. Uczestnicy systemu aukcyjnego obawiają się, że to nie wystarczy, aby utrzymać działalność MPB. Uniporc, francuska organizacja zrzeszająca sektor trzody chlewnej, skomentowała: „Odejście tych dwóch firm podważa jedną z najważniejszych ról MPB, polegającej na zapewnianiu ceny referencyjnej dla świń spoza gospodarstw w sposób zbiorowy i przejrzysty”.

 

Bigard, największy producent wołowiny w Europie, ale także główny gracz w branży wieprzowej poprzez swoją spółkę zależną Socopa, ogłosił swoje odejście w sierpniu. Firma skrytykowała jakość dostarczanych świń do MPB i uważa, że ​​liczba świń będących przedmiotem handlu oznacza, że ​​nie jest reprezentatywna dla krajowego przemysłu trzody chlewnej.

 

W 2022 roku przez bretońską salę aukcyjną przeszło jedynie 6% wszystkich świń rzeźnych w kraju. Cooperl, który przetwarza 5,4 miliona zwierząt rocznie od około 3000 hodowców, poinformował Uniporc pod koniec października, że ​​również opuści MPB. Na razie firma z Lamballe w Bretanii nie opublikowała powodów swojej decyzji.

 

Przewodniczący Michel Bloc'h z Union des Groupements, który zarządza MPB, powiedział: „To stanowi zagrożenie dla całego sektora trzody chlewnej we Francji. Przejrzysta cena jest niezbędnym warunkiem utrzymania produkcji około 23 milionów świń we Francji. Zaprzestanie tego oznaczałoby koniec gospodarstw rodzinnych w naszym kraju. Bronimy modelu, który oferuje egzystencję zarówno rolnikom posiadającym 150 loch, jak i dużym gospodarstwom z około tysiącem loch. Bez instytucji takich jak MPB mniejsze gospodarstwa hodowlane znikną, niezależnie od tego, czy będą rentowne, czy nie”.

 

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii: