Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
28.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 187,50 (- 2,09%), kukurydza MAR20 - 165,50 (- 1,19%), rzepak MAJ20 - 380,25 (- 1,81%) [euro/tona] +++ +++ +++ 28.02.2020 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,20 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Holenderski rząd nadal walczy z hodowlą świń. Chcą ograniczyć produkcję nawozów naturalnych

Redakcja
Holandia, ograniczenie hodowli świń

Holenderski rząd chce skonfiskować do 30% praw do produkcji znajdujących się w wolnym obrocie. Celem jest zmniejszenie produkcji obornika. Stowarzyszenie rolników LTO mocno krytykuje te plany.

 

Holenderski sektor trzody chlewnej sprzeciwia się nowemu projektowi ustawy zaproponowanemu przez ministra rolnictwa Pieta Ademę. Rozporządzenie stanowi, że w przyszłości w przypadku sprzedaży praw produkcyjnych w sektorze trzody chlewnej i drobiu 30% praw zostanie odkupione lub zdewaluowane. Przepis nie będzie stosowany wyłącznie w przypadku przeniesienia własności pomiędzy członkami rodziny. Zdaniem Ministra Ademy, jest to konieczne, aby ograniczyć produkcję nawozu naturalnego w Holandii.

 

 

Organizacje branżowe, w tym Stowarzyszenie Holenderskich Hodowców Świń (POV) i Stowarzyszenie Rolników (LTO), sprzeciwiają się projektowi ustawy. Ministerstwo Rolnictwa planuje opublikować projekt w ciągu najbliższych tygodni i po rozpatrzeniu wniosków przedstawić go Radzie Państwa przed przerwą wakacyjną. Głosowanie w parlamencie mogłoby odbyć się już jesienią, a ustawa mogłaby zostać uchwalona już na przełomie roku.

 

- Jako sektor rolniczy nie mamy pojęcia, jakie konkretne cele redukcyjne realizuje minister za pomocą tego krótkoterminowego środka – powiedział przewodniczący LTO Ger Koopmans. Krytykuje także fakt, że ta inicjatywa ustawodawcza wyprzedza wcześniejsze założenia. - Wiemy, że do różnych modeli wykupów zarejestrowało się już ponad 1400 firm. Brakuje jednak informacji na temat tego, jakie oszczędności w zakresie nawozu naturalnego zostały już osiągnięte lub zostaną osiągnięte – stwierdził przedstawiciel branży.

 

Hodowla trzody chlewnej od lat utrzymuje się poniżej górnego limitu produkcji nawozu ze względu na ograniczenie praw do produkcji, dotację na restrukturyzację hodowli trzody chlewnej (SRV) i zmiany strukturalne. Ponadto znaczna część obornika jest poddawana obróbce. Dlatego zdecydowanie sprzeciwiamy się tym rozwiązaniom – mówi przewodnicząca POV Linda Verriet.

 

 

Źródło: Pig Business

Loading comments...
Wiadomość z kategorii: