Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
28.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 187,50 (- 2,09%), kukurydza MAR20 - 165,50 (- 1,19%), rzepak MAJ20 - 380,25 (- 1,81%) [euro/tona] +++ +++ +++ 28.02.2020 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,20 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Chiny odetną się od unijnej wieprzowiny? Jakie konsekwencje dla Polski?

Redakcja
wieprzowina, import, Chiny

Chińskie Ministerstwo Handlu na wniosek Chińskiego Stowarzyszenia Hodowców wszczyna procedurę antydumpingową wobec mięsa wieprzowego oraz jego przetworów pochodzących z Europy.

 

W uzasadnieniu decyzji Chiny powołują się na długoletnią, tradycyjną hodowlę wieprzowiny, duży udział importu z krajów UE oraz ceny. Choć w chwili obecnej nie wiadomo jakie będą dalsze losy postępowania, a tym bardziej jego wynik, to analiza chińskiej produkcji wieprzowiny i inwestycji jakie są realizowane w tym zakresie, a także sytuacji geopolitycznej
i gospodarczej, pozwala na wyciągniecie kilku wniosków oraz prawdopodobnych powodów dla jakich wszczęto postępowanie.

 

 

Chińscy producenci wieprzowiny należą do największych na świecie. Raport firmy Genesus „World Mega Producer 2023” pokazuje, że w pierwszej dziesiątce światowych producentów loch większość stanowią przedsiębiorstwa z Chin. Europejscy producenci znajdują się na odległych miejscach z blisko 10-krotnie mniejszą liczbą zwierząt.

 

Od kilku lat Chiny bardzo mocno inwestują w branżę trzody chlewnej. Proces ten, różni się od tych zachodzących w Europie, ponieważ nie musi być on związany z sytuacją rynkową, a decyzją polityczną, która zmierza do uniezależnienia się Chin od importu z innych krajów. Wystarczy decyzja partii i działania podejmowane są od razu. W Europie decyzje inwestycyjne nie są podejmowane na wniosek polityków, a oparte na popycie i podaży.

 

- Jestem przekonany, że decyzja chińskich władz ma drugie dno – twierdzi Wiesław Różański Prezes Zarządu Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego. – Jest to moim zdaniem element geopolityki i decyzja polityczna, która nie ma za wiele wspólnego z aktualną sytuacją rynkową. Być może jest to wynik szerszego procesu. Nie jest tajemnicą, że Unia Europejska i wiele krajów wspólnoty nie ma zbyt dobrych relacji handlowych lub dyplomatycznych z Chinami. Europa stara się bronić przed napływem wielu typów tańszych produktów z Państwa Środka, między innymi poprzez nakładanie wysokich ceł. Ostatnim spektakularnym wydarzeniem jest zapowiedź nałożenia ekstremalnie wysokich ceł na chińskie samochody. Być może więc decyzja Chin jest z tym związana, a kraj ten postanowił uderzyć Europę tam, gdzie najbardziej zaboli, a więc w produkcję rolną, w której Europa jest jednym ze światowych liderów – twierdzi Różański.

 

Czy decyzja ta będzie miała wpływ na sytuację polskich hodowców i przetwórców? Jolanta Ciechomska ekspertka projektu „Rzuć mięsem – na zdrowie” finansowanego z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego i Drobiowego, przekonuje, że sytuację tą należy rozpatrywać w wielu aspektach. Po pierwsze może to wpłynąć na sytuację poszczególnych polskich przedsiębiorstw. Jeśli chodzi o całą branżę, to nie grozi nam bezpośrednia katastrofa, ponieważ eksport do Chin stanowi ułamek polskiej produkcji. Należy jednak zwrócić uwagę na to, w jaki sposób wszczęcie procedury antydumpingowej wobec europejskiej wieprzowiny, wpłynie na rynki międzynarodowe. Może dojść do zmian i zawirowań cen, a te będą miały już wpływ na polską branżę trzody chlewnej, w tym jej rentowność. Na pewno sytuacja jest bezprecedensowa i może rodzić wiele krótko i długookresowych konsekwencji, jednak ich prawdziwy wymiar będzie możliwy do oszacowania za jakiś czas.

 

Loading comments...
Wiadomość z kategorii: