Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
28.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 187,50 (- 2,09%), kukurydza MAR20 - 165,50 (- 1,19%), rzepak MAJ20 - 380,25 (- 1,81%) [euro/tona] +++ +++ +++ 28.02.2020 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,20 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Rabobank o rynku wieprzowiny: Niższe koszty paszy i ryzyko geopolityczne

Redakcja
rabobank, prognozy, trzoda chlewna, wieprzowina

W najnowszym globalnym raporcie dotyczącym wieprzowiny analitycy Rabobanku zauważają, że globalne rynki wieprzowiny odnotowują łagodzenie kosztów i odporny popyt. Bank ostrzegł przed skutkami handlowymi wydarzeń geopolitycznych.

 

- Koszty paszy są niższe, wspierając ekspansję rolnictwa, a spożycie wieprzowiny w drugiej połowie 2024 r. powinno się poprawić ze względu na sezonowy popyt. Jednak presja chorób i podatność handlu – w tym chińskie dochodzenie „antydumpingowe”dotyczące importu wieprzowiny z UE – pozostają czynnikami ryzyka - napisał w swoim raporcie rynkowym Rabobank.

 

 

W odniesieniu do dochodzenia antydumpingowego bank stwierdził, że wynik tej procedury może wpłynąć na rynek UE i wywołać efekt domina na rynku globalnym. Chenjun Pan, starszy analityk (białko zwierzęce) w RaboResearch powiedział w oświadczeniu prasowym: „Zawieszenie eksportu UE lub wysokie cła mogą oznaczać, że globalne przepływy handlowe wieprzowiny zostaną przekierowane, ponieważ Chiny znajdą nowe źródła dostaw, a eksport UE będzie płynął do innych regionów”.

 

Ponadto wojna handlowa USA-Chiny, która rozpoczęła się w 2018 r., już zmieniła globalny handel wieprzowiną. USA straciły konkurencyjność w stosunku do Chin z powodu wyższych taryf, a Brazylia jest największym beneficjentem przeobrażeń handlowych. - Nadchodzące wybory prezydenckie w USA mogą przynieść zmiany w polityce handlowej USA i niepewność co do globalnych wzorców handlowych w nadchodzących latach – napisał Rabobank.

 

Wystarczające globalne dostawy zbóż i roślin oleistych powinny wywierać presję na ceny pasz w drugiej połowie 2024 r. Będzie to nadal korzystne dla producentów i zachęcać do rozwoju hodowli. - Wcześniejsze ograniczenie podaży i niższe koszty pasz w większości regionów poprawiły rentowność rolnictwa, a także wzrost wydajności. Producenci w niektórych regionach zaczęli odbudowywać stada loch, przewidując spadek cen pasz i rosnący popyt – pisze Rabobank.

 

Niektóre kraje, takie jak Chiny, Wietnam i Filipiny, odnotują napiętą podaż wieprzowiny w drugiej połowie 2024 r. z powodu wybuchów chorób. Inne regiony, w tym UE i USA, prawdopodobnie odnotują nieznaczny wzrost podaży wieprzowiny. - Odbudowa stada loch będzie prawdopodobnie szybsza niż oczekiwano, szczególnie w UE i Chinach. Wzrost produktywności będzie kontynuowany pomimo nawracających problemów z chorobami w niektórych regionach – prognozuje Rabobank.

 

Rabobank podsumował, że popyt konsumentów na wieprzowinę jest stabilny na całym świecie, co wynika z kilku czynników. Należą do nich: łagodzenie presji inflacyjnej, wolniejszy wzrost gospodarczy, konkurencyjne ceny białek i zmiany sezonowe. Spożycie wieprzowiny powinno się poprawić ze względu na sezonowy popyt w pozostałej części roku. Ponadto łagodzenie cen wieprzowiny w UE i słabe ceny w USA powinny wspierać spożycie w tych regionach.

 

 

Źródło: Rabobank/Ukr Agro Consult

Loading comments...
Wiadomość z kategorii: