Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
28.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 187,50 (- 2,09%), kukurydza MAR20 - 165,50 (- 1,19%), rzepak MAJ20 - 380,25 (- 1,81%) [euro/tona] +++ +++ +++ 28.02.2020 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,20 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Koniec wsparcia dla bioetanolu w USA.

Z końcem 2011 roku skończyły się ulgi podatkowe dla mieszania bioetanolu – tzw. Volumetric Ethanol Excise Tax Credit (VEETC), w wysokości 45 centów do galona. Pod koniec 2010 r. amerykański senat zadecydował o przedłużeniu obowiązywaniu VEETC na kolejny rok, tj. do końca 2011 r., jednak już w nadchodzącym roku amerykański przemysł bioetanolu nie będzie korzystał z tego wsparcia.

Czy więc zniesienie ulg podatkowych dla podmiotów mieszających etanol z paliwami konwencjonalnymi będzie miało przełożenie na wysokość amerykańskiej produkcji tego biopaliwa? Niekoniecznie.


W ostatnim roku dzięki wzrostom cen ropy na świecie, marże w produkcji bioetanolu były wyjątkowo wysokie. Przemysł biopaliwowy znacznie na tym skorzystał. Niemalże do ostatniego dnia grudnia 2011 r., chcąc wykorzystać okres obowiązywania VEETC, dynamicznie rosła produkcja bioetanolu - dochodząc do rekordowych osiągów. Pozwoliło to na znaczne zwiększenie zapasów tego biopaliwa, przyczyniając się jednak do wzrostów notowań kukurydzy na amerykańskim rynku.

 

Sytuacja na światowym rynku paliw jest bardzo dynamiczna. Ostatnie niepokojące doniesienia o działaniach Iranu, sprawiają  że ewentualność zastosowania przez Unię sankcji w postaci embarga na dostawy irańskiej ropy, staje się coraz bardziej realna. Taki krok jednak może oznaczać wzrost cen ropy i to nie tylko na unijnym rynku. Z kolei marże w produkcji bioetanolu są ściśle uzależnione od kształtowania się cen ropy. Według niektórych analityków, jeśli ceny ropy na świecie utrzymywać się będą powyżej 100 USD za baryłkę, to produkcja amerykańskiego bioetanolu nadal będzie opłacalna pomimo zniesienia VEETC.


Analitycy są aktualnie co prawda zaniepokojeni sytuacją na rynku paliw, niemniej jednak w prognozach nie przewiduje się jak na razie gigantycznych wzrostów cen ropy w 2012 r., choć jej ceny mogą pozostawać na relatywnie wysokim poziomie.
Duże znaczenie dla dalszego rozwoju amerykańskiej produkcji bioetanolu – w dłuższym przedziale czasowym - będzie miało, poza wspomnianym cofnięciem zachęt w postaci ulg podatkowych (VEETC), zniesienie z początkiem bieżącego roku ceł na importowany z Brazylii bioetanol w wysokości 54 centów na galon, co oznacza szersze otwarcie amerykańskiego rynku na brazylijski produkt. Narazie dzięki obecnym relacjom cenowym nie będzie gwałtownego napływu brazylijskiego produktu do USA. Jednak w okresie najbliższych kilku lat, w miarę odbudowy brazylijskiego przemysłu biopaliwowego, taki scenariusz jest prawdopodobny.

 

Źródło: FAMMU/FAPA


Loading comments...
Wiadomość z kategorii: