Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
28.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 187,50 (- 2,09%), kukurydza MAR20 - 165,50 (- 1,19%), rzepak MAJ20 - 380,25 (- 1,81%) [euro/tona] +++ +++ +++ 28.02.2020 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,20 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Czy w sporze zbożowym z Ukrainą, Bruksela stanie po stronie polskiej?

Redakcja
Komisja Europejska, spór, zboże Ukraina

- Niektóre państwa członkowskie UE nie mają kompetencji w obszarze wspólnej polityki handlowej, a ich jednostronne decyzje dotyczące Ukrainy podlegają postępowaniu sądowemu przed Komisją Europejską - oznajmiła na konferencji prasowej rzeczniczka Komisji Europejskiej Miriam Garcia Ferrer.

 

- Polityka handlowa należy do kompetencji szczebla Unii, a państwa członkowskie nie mogą podejmować działań jednostronnych. Współpracujemy ze stronami sporu o eksport zboża z Ukrainy aby znaleźć rozwiązanie – powiedziała rzecznik Komisji Europejskiej.

 

Przypomniała, że ​​w wyniku tych prac Ukraina przedstawiła na platformie koordynacyjnej swoje propozycje rozwiązania spornych kwestii eksportu produktów rolnych, które obejmują system kontroli i inspekcji, który powinien zacząć działać w najbliższej przyszłości. - Komisja Europejska zastrzega sobie prawo do wszczęcia postępowań w sprawie naruszenia prawodawstwa UE wobec krajów, które nakładają jednostronne zakazy. Ale nasz scenariusz na tym etapie zakłada konstruktywną pracę, poszukiwanie rozwiązań, które wyeliminują potrzebę podejmowania działań na poziomie krajowym – kontynuowała przedstawicielka KE.

 

Odpowiadając na pytanie, czy Komisja Europejska będzie uczestniczyć w obronie krajów UE, przeciwko którym Ukraina zainicjowała skargi do Światowej Organizacji Handlu, Ferrer potwierdził, że leży to w gestii KE. - Ponieważ polityka handlowa jest na poziomie Unii Europejskiej, Komisja Europejska musi reprezentować w WTO trzy kraje (Węgry, Polska, Słowacja – red.). Nawiązano już odpowiednie kontakty z tymi krajami i proces ten powinien być kontynuowany na szczeblu unijnym – powiedziała rzeczniczka.

 

Garcię poproszono o wyjaśnienie, w jaki sposób perspektywę wszczęcia przez Komisję Europejską postępowań prawnych przeciwko tym krajom w odpowiedzi na ich jednostronne działania można połączyć z ich ochroną w WTO. Odpowiedziała, że ​​po pierwsze, procedury te nie zostały jeszcze wszczęte, są potencjalnie możliwe, ale KE szuka sposobów na zawarcie ugody. Po drugie, WTO jest wciąż na pierwszym etapie skarg, na etapie konsultacji Ukrainy z Komisją Europejską, podczas których można zaradzić kryzysowi bez kierowania sprawy na rozprawę.

 

Jej zdaniem oczekiwanie na konstruktywną, pozytywną decyzję potwierdzają doniesienia o wycofywaniu przez Ukrainę skargi przeciwko Słowacji. Chociaż sytuacja ta wymaga jeszcze zbadania, pokazuje ona potencjał narzędzi negocjacyjnych.

 

 

Źródło: Ukr Agro Consult

Loading comments...
Wiadomość z kategorii: