Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
28.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 187,50 (- 2,09%), kukurydza MAR20 - 165,50 (- 1,19%), rzepak MAJ20 - 380,25 (- 1,81%) [euro/tona] +++ +++ +++ 28.02.2020 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,20 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Matif: Ceny zbóż i rzepaku nieco wzrosły. Pszenica po 225,50 EUR/t

Redakcja
matif, giełda, zboża, ceny zbóż, notowania zbóż, notowania rzepaku

- Unijne rynki naśladują zachowanie giełdy w Chicago, stąd wtorkowe wzrosty, ale presja na ceny zbóż ze strony wyjątkowo drogiego euro (powyżej 1,09) jest bardzo duża. Pogarsza to konkurencyjność francuskiego (unijnego) eksportu, a ten jest już o ponad 20% mniejszy niż sezon wcześniej. Stąd notowania unijnej kukurydzy i pszenicy pozostają w okolicy historycznych minimów serii – informuje Andrzej Bak z Warszawskiej Giełdy Towarowej.

 

Pogoda w Ameryce Południowej, zwłaszcza w Brazylii utrzymuje zmienność na rynku oleistych i zbóż. W Chicago soja wyceniana jest stosunkowo wysoko, a najwięksi spekulanci grają na dalsze wzrosty notowań kontraktu. W przypadku cen soi, a co za tym idzie także cen rzepaku, kluczową kwestią są nierównomierne opady w Ameryce Południowej. Spowalnia to sadzenie soi w Brazylii i stwarza trudne warunki uprawy. W Brazylii zasiewy soi są obecnie ukończone w 65% (Conab), ale nadal pozostają daleko w tyle za średnią dla tej daty.

 

Pogoda prawdopodobnie będzie miała również wpływ na produkcję kukurydzy, ponieważ większość brazylijskiej kukurydzy sieje się po zbiorach soi. Na razie spowodowało to jedynie niewielki wzrost cen kukurydzy. Fundusze hedgingowe przez długi już okres utrzymują krótką pozycję netto w kukurydzy (oczekują spadku cen), ale jeśli obawy o uprawy brazylijskie zaczną się nasilać inwestorzy ci mogą napędzać wzrosty.

 

Wyceny kontraktów na pszenicę w USA pozostają w okolicy wieloletnich minimów

 

Według stanu na ubiegły wtorek inwestorzy spekulacyjni zajmowali krótką pozycję netto na kontraktach terminowych na pszenicę w Chicago. Oczekiwanie dalszego spadku cen wynika z olbrzymiej konkurencji na rynku eksportowym, zwłaszcza ze strony Rosji. 

 

Prospadkowo działają dobre perspektywy dla amerykańskich upraw pod zbiór w 2024. Według USDA 48% upraw pszenicy ozimej jest w dobrym/doskonałym stanie (stan na 19 listopada). To wzrost z 47% tydzień wcześniej i najlepszy wynik o tej porze roku od zbiorów w 2020 roku.

 

Wtorkowe wzrosty w Paryżu pochodzą z giełdy w Chicago

 

Unijne rynki naśladują zachowanie giełdy w Chicago, stąd wtorkowe wzrosty, ale presja na ceny zbóż ze strony wyjątkowo drogiego euro (powyżej 1,09) jest bardzo duża. Pogarsza to konkurencyjność francuskiego (unijnego) eksportu, a ten jest już o ponad 20% mniejszy niż sezon wcześniej. Stąd notowania unijnej kukurydzy i pszenicy pozostają w okolicy historycznych minimów serii.

 

Amerykańskie rynki będą zamknięte w czwartek ze względu na Święto Dziękczynienia, a w piątek (Czarny Piątek) wolumen obrotu jest zwykle niższy. Możemy zatem spodziewać się większej zmienności w środę i na początku przyszłego tygodnia, w miarę zmiany pozycji inwestorów przed i po święcie w USA.

 

Zamknięcie wtorkowej sesji na giełdowym rynku zbóż i oleistych - 21.11.2023:

 

 

ewgt notowania zboze matif 21 11 23 cenyrolnicze pl

 

Źródło: Andrzej Bąk (eWGT)

Loading comments...
Wiadomość z kategorii: