Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
28.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 187,50 (- 2,09%), kukurydza MAR20 - 165,50 (- 1,19%), rzepak MAJ20 - 380,25 (- 1,81%) [euro/tona] +++ +++ +++ 28.02.2020 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,20 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Ukraina: Handlujący zbożem wyprowadzają poza kraj miliardy dolarów

Redakcja
korupcja, zboże, Ukraina

Według szacunków wiceministra gospodarki Ukrainy, Tarasa Kaczki, 2 na 5 ton zbiorów zbóż unikają obecnie płacenia podatków do budżetu państw. Jak czytamy w publikacji The Economist, prawie co dziesiąta transakcja związanych z „czarnym zbożem” dokonywana jest w drodze rozliczeń barterowych i gotówkowych, co ułatwia ukrywanie ich przed urzędnikami skarbowymi.

 

Ponieważ gruntów skażonych materiałami wybuchowymi nie można uprawiać, niektórzy rolnicy posiadający bezpieczne pola odkryli, że mogą przestać zgłaszać plony bez wzbudzania podejrzeń. Dmytro Kokhan z „Ukraińskiej Rady Agrarnej” twierdzi, że tego typu sztuczki ograniczają się do części gospodarstw na terenach bezpośrednio dotkniętych działaniami wojennymi.

 

 

Większy problem dotyczy wykorzystania eksportu zboża do uniknięcia kontroli kapitału. Po inwazji rosyjskiej zostały one zaostrzone, aby zapobiec wypływowi pieniędzy z kraju, a bank centralny ustalił stały kurs wymiany na 29 hrywien za dolara, dewaluując walutę o około jedną czwartą.

 

- Rolnicy mogą fałszować dokumenty, udając, że sprzedawane przez nich ziarno  jest legalne i  podlegające opodatkowaniu lub zaniżać przychody w przypadku sprzedaży za granicą, zanim zdeponują dochody w zagranicznym banku. Czasami sprzedają także zboże po niskiej cenie organizacji zagranicznej działającej z nimi w zmowie lub potajemnie pod ich kontrolą, często w Turcji lub Rumunii. Dochód z takiej sprzedaży wraca na Ukrainę, ale gotówka z późniejszej sprzedaży po wyższej cenie innej firmie już nie – pisze gazeta.

 

Drobni pośrednicy finansowi zajmują się logistyką w celu uzyskania obniżki, często wynoszącej około 2% zysku. Spółki utworzone w celu zatrzymania zysków są zamykane przed zwrotem waluty. – Niektóre są zarejestrowane na „włóczęgę”, który nawet nie wie, że był dyrektorem firmy – mówi Yuriy Gaidai z think tanku Centrum Strategii Gospodarczej. Chociaż takie manewry nie są nowe, ich zastosowanie w ostatnim czasie szybko wzrosło.

 

Parlamentarzysta Maryan Zabłocki, który badał tę kwestię, uważa, że ​​w ciągu ostatnich dwóch lat za pośrednictwem „czarnego zboża" wywieziono z kraju ponad 3 miliardy dolarów”, a według innych szacunków liczba ta może być jeszcze wyższa. W ciągu ostatnich ośmiu lat suma wyniosła prawdopodobnie 4 miliardy dolarów.

 

 

Źródło: latifundist.com

Loading comments...
Wiadomość z kategorii: