Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
28.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 187,50 (- 2,09%), kukurydza MAR20 - 165,50 (- 1,19%), rzepak MAJ20 - 380,25 (- 1,81%) [euro/tona] +++ +++ +++ 28.02.2020 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,20 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Ceny pszenicy na świecie są niższe, a w UE wyższe niż przed rokiem

Redakcja

Jak podają w cotygodniowym raporcie analitycy BGŻ BNP Paribas, ceny pszenicy na świecie są obecnie znacznie niższe niż w tym samym okresie przed rokiem. Ceny w UE są natomiast porównywalne lub nawet nieco wyższe, co wynika ze znacznego osłabienia się unijnej waluty oraz wyraźnego spadku produkcji.

Specjaliści banku zauważają, że światowy indeks cen pszenicy wyliczany przez Międzynarodową Radę Zbożową (MRZ) w minionym tygodniu (3-7.08) spadł do poziomu 174 pkt., najniższego poziomu od maja 2010 r. Indeks liczony jest na podstawie cen zanotowanych w dziesięciu portach istotnych pod względem światowego eksportu pszenicy, w tym jednym z UE (Rouen we Francji) odzwierciedla więc realne ceny dostaw w danym dniu. Jego ubiegłotygodniowa wartość oznacza, że ceny były o 74% wyższe niż 1.01.2000 r.

- Warto zauważyć - czytamy -  że w minionym tygodniu światowe ceny pszenicy były o 22% niższe niż w tym samym okresie przed rokiem. Jednak jednocześnie ceny pszenicy w UE nie wykazują podobnego trendu spadkowego. Według najnowszych dostępnych danych KE, w przedostatnim tygodniu lipca (20-26.07) przeciętna cena pszenicy w UE, wynosząca 172 EUR/t była o 3% wyższa niż rok wcześniej. Z kolei wg notowań MRiRW pszenica konsumpcyjna w Polsce w ostatnim tygodniu lipca była przeciętnie o 1% tańsza niż przed rokiem. W pozostałych krajach unijnych ceny również były zbliżone do ubiegłorocznych. Pokazuje to, że spadki cen światowych na razie w bardzo niewielkim stopniu dotykają unijnych producentów - wynika z raportu.

Analitycy dodają także, że sytuacja w UE jest wyjątkowa z kilku przyczyn. Najważniejsze z nich to słabe euro oraz prognozy wyraźnego spadku produkcji w 2015 r. Jeśli chodzi o pierwszy z wymienionych czynników, to w przedostatnim tygodniu lipca br. za euro płacono 1,09 dolara amerykańskiego, podczas gdy w porównywalnym tygodniu w 2014 r. prawie 1,35. Oznacza to, że na przestrzeni roku unijna waluta straciła 19% wobec dolara. Innymi słowy, cena unijnej pszenicy wyrażona w dolarze obniżyła się na przestrzeni roku o około 16%, podczas gdy ta sama cena wyrażona w euro wzrosła o około 3%. Pokazuje to w jaki sposób osłabianie się euro eliminuje spadki cen w UE wyrażone w miejscowej walucie (dotyczy to również złotego i ceny w Polsce).

- W odniesieniu do drugiego czynnika, MRZ oczekuje zbiorów pszenicy w UE w br. na poziomie 148,5 mln t (razem z durum), czyli o 4,9% mniej niż przed rokiem. Ogółem na świecie produkcja ma obniżyć się w znacznie mniejszym stopniu, bo o 1,5%. Gdyby zaś policzyć jedynie produkcję w pozostałych regionach świata (bez UE), wówczas spadek w stosunku do poprzedniego roku wynosi jedynie 0,5%. Pokazuje to, że w stosunku do ubiegłego roku, pogorszenie zbiorów w UE jest znacznie wyraźniejsze niż przeciętnie na świecie - dodają analitycy BGŻ BNP Paribas.

 

Loading comments...
Wiadomość z kategorii: