Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
28.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 187,50 (- 2,09%), kukurydza MAR20 - 165,50 (- 1,19%), rzepak MAJ20 - 380,25 (- 1,81%) [euro/tona] +++ +++ +++ 28.02.2020 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,20 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Obawy o perspektywy gospodarki w Chinach przyczyną spadku cen zbóż i rzepaku w Unii Europejskiej

Joanna Kawka

Na giełdzie Euronext w Paryżu rzepak w kontrakcie na listopad’2015 przez tydzień stracił na wartości 1,5% do 358,8 Euro/t wobec 375,3 Euro/t (-4,5%) przed dwoma tygodniami. Rzepak stracił na wartości podążając za wirtualną podażą tegorocznych zbiorów oraz na fali spadku cen surowców rolnych (soi i zbóż) na rynkach światowych wywołane niepewnością, co do rozwoju sytuacji ekonomicznej w Chinach. Dodatkowo najtańsza od 6 lat ropa wpływa duszenie cen olejów roślinnych, a w rezultacie surowców z których są tłoczone

W poniedziałek rzepak spadł nawet do wartości 348,8 Euro/t, czyli wartości najniższej od końca stycznia na fali spadku cen surowców. Wg najnowszych danych KE prognozy średnich plonów rzepaku wcale się na pogorszyły, zatem zbiory w br. mogą oscylować wokół 21-21,3 mln to. Na rynku rzeczywistym staniały prawie wszystkie surowce oleiste oraz oleje. Jeśli utrzymają się obawy co do perspektyw globalnej gospodarki, spadki cen rzepaku mogą być krótkotrwale kontynuowane.

Na giełdzie w Winnipeg w Kanadzie Canola w kontrakcie na listopad’2015 w ciągu tygodnia potaniała o 1,1% do 472,8 CAD/t (przez 2 tygodnie 3,9%) na fali obaw o perspektywy popytu na rzepak w Chinach oraz podążając za soją.

W Chicago wrześniowy kontrakt terminowy na soję przez tydzień staniał o 3,8% do 325,6 USD/t, podobnie kontrakty na dalsze terminy pod wpływem minorowych nastrojów na rynkach surowców rolnych na skutek niepewności co do chińskiej gospodarki połączonych z perspektywą obfitych zbiorów w USA i na świecie. Dodatkowo umocnienie dolara amerykańskiego pogarsza perspektywy eksportu. Czwartkowe dzienne wzrosty były odpowiedzią na sygnały o dobrych perspektywach eksporty soi z USA, jakkolwiek nie zrekompensowały wcześniejszych spadków. Dwa tygodnie wcześniej kontrakt ten kosztował 344 USD/t. Bardzo dobre perspektywy globalnych zbiorów (w tym w USA) w sezonie 2015/16 powinny wpłynąć na dalsze spadki cen. Wydaje się, że tylko anomalie pogodowe, zwłaszcza w USA mogą zmienić spadkowy trend dla soi.

Na giełdzie Euronext w Paryżu pszenica w kontrakcie na wrzesień dalej kontynuowała spadki i przez tydzień staniała o 3,6% do 163 Euro/t (przez 2 tyg. o 8,2%). Rynek pszenicy był pod wpływem obaw o stan chińskiej gospodarki, co mocno wpływa na rynek surowcowy. (Za oceanem wrześniowe kontrakty na pszenicę staniały o 4,3%.) W dalszym ciągu europejski rynek pszenicy jest również pod presją podaży ostatnich, o kilka procent mniejszych niż przed rokiem, zbiorów, ale jednak sięgających drugiego w historii poziomu. Tymczasem popyt eksportowy na francuską pszenicę, której zebrano w br. rekordową ilość około 40 mln ton jest słaby. Ostatnio rząd egipski na przetargu zakupił 60 tys. ton rosyjskiej pszenicy ignorując francuską ofertę.

Zatem utrzymuje się silna konkurencja w eksporcie ze strony pszenicy z rejonu Morza Czarnego pomimo osłabienia Euro. Konkurencja z Rosji może jeszcze wzrosnąć ponieważ ostatnio zwiększono tam prognozy zbiorów zbóż oraz pszenicy, a rosyjskie Ministerstwo Rolnictwa zaostrza apetyt na sprzedaż chcąc wyeksportować do samego Egiptu około 6,5-7 mln ton pszenicy (wobec 4 mln ton przed rokiem).

Na giełdzie Euronext w Paryżu kukurydza w kontrakcie na listopad przez tydzień staniała o 3,8% do 169,3 Euro/t (przed 2 tygodniami 181,3 Euro/t) ulegając nastrojami na rynku surowców rolniczych na fali obaw o gospodarkę Chin i podążając za spadkami w Chicago. We Francji kondycja upraw kukurydzy drugi tydzień stabilizowała się, a 56% upraw była w dobrej lub bardzo dobrej formie, co stwarza podstawy do przewidywań stabilizacji prognoz zbiorów zamiast wcześniej zapowiadanych, dalszych redukcji.

Źródło: FAMMU/FAPA

 

Autor: Joanna Kawka
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii: