Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
28.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 187,50 (- 2,09%), kukurydza MAR20 - 165,50 (- 1,19%), rzepak MAJ20 - 380,25 (- 1,81%) [euro/tona] +++ +++ +++ 28.02.2020 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,20 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Utrzymuje się trend zniżkowy na rynku zbóż

Redakcja
zboza spadekcen

W tym tygodniu notowania zbóż w kontraktach terminowych na Euronext zniżkowały. Kukurydza w najbliższym kontrakcie (czerwcowy) potaniała przez tydzień o 1,5% do 151,8 EUR/tonę, a pszenica również o 1,5% do 152,8 EUR/tonę. Na kształtowanie się cen wpływają przede wszystkim takie czynniki jak: silna presja podażowa, zapowiedzi kolejnego urodzaju zbóż zarówno w samej UE, jak i globalnie, a także ostra konkurencja w eksporcie o kluczowe rynki zbytu.

Poza tym nie bez znaczenia (zwłaszcza w przypadku kukurydzy) był raport USDA prezentujący zamiary amerykańskich rolników, wskazujący na znaczny wzrost areału kukurydzy w Stanach, a także ostatnie decyzje chińskiego rządu co do zakończenia programu skupu interwencyjnego tego gatunku. Sytuacji cenowej nie poprawił nawet wzmożony tygodniowy unijny eksport. W tym tygodniu KE wydała bowiem licencje na wywóz aż 969 tys. ton pszenicy, co powiększa wolumen tego gatunku wyeksportowany w bieżącym sezonie do 22,155 mln ton.

Kukurydza zaliczyła spadki
Ostatni tydzień przyniósł zniżki notowań kukurydzy na kluczowych światowych giełdach. Wszystko wskazuje na to, że globalny bilans tego gatunku w kolejnym sezonie będzie jeszcze „cięższy” niż w obecnym. 

Pod koniec tygodnia USDA opublikował raport przedstawiający intencje amerykańskich rolników co do siewów. Wyniki oparto na badaniach sondażowych przeprowadzonych na początku marcu br. Według raportu, areał kukurydzy w USA wzrośnie z 88 mln akrów w 2015 r. do 93,6 mln akrów. Analitycy spodziewali się co prawda zwiększenia powierzchni upraw kukurydzy, ale nie aż tak znacznego, średni szacunek wynosił ok. 90 mln akrów. Jednocześnie zaskoczeniem dla rynku był deklarowany bardzo niski areał pszenicy – 49,6 mln akrów, w porównaniu do 54,6 mln akrów w ubiegłym roku i średniego szacunku analityków podawanego w wysokości 51,7 mln akrów. Oznaczałoby to najmniejszą powierzchnię upraw amerykańskiej pszenicy od około 45 lat.

Redukcja areału pszenicy w USA
Jednak siewy kukurydzy w USA rozpoczęły się dopiero w południowych stanach, nie wiadomo czy publikacja raportu nie wpłynie na zmianę zamiarów rolników. Tak więc ostateczne szacunki areału poszczególnych upraw mogą się znacznie różnić od prezentowanych intencji. Po publikacji raportu giełda CBoT zareagowała natychmiastowymi spadkami notowań kukurydzy w kontraktach terminowych. W najbliższym kontrakcie (majowy) w skali tygodnia ceny kukurydzy obniżyły się o 4,6% do 138,4 USD/tonę. Jednocześnie zapowiadana znaczna redukcja areału pszenicy w USA przełożyła się na umocnienie jej notowań na chicagowskiej giełdzie – w najbliższym kontrakcie tygodniowa zwyżka wyniosła 2,3% do 174 USD/tonę. Wzrosty cen miały miejsce także na KCBT i MGE.

Jednym z czynników mogących mieć wpływ na kształtowanie się cen kukurydzy w najbliższym sezonie jest decyzja rządu Chin o zakończeniu programu skupu interwencyjnego kukurydzy począwszy od 1 października br., co może oznaczać sukcesywne uwalnianie ogromnych rezerw na krajowy rynek oraz ograniczenie importu zbóż i DDGS przez Chiny.

Źródło: FAMMU/FAPA

 

 

Loading comments...
Wiadomość z kategorii: