Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
28.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 187,50 (- 2,09%), kukurydza MAR20 - 165,50 (- 1,19%), rzepak MAJ20 - 380,25 (- 1,81%) [euro/tona] +++ +++ +++ 28.02.2020 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,20 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Tanieją zboża na giełdach.

W bieżącym tygodniu kontrakty terminowe na pszenicę na giełdzie Matif nadal traciły na wartości. Cena pszenicy w kontrakcie listopadowym spadła ze 197 EUR tonę do 192 EUR "tonę. Zniżki odzwierciedlają ruchy cen w Chicago, aczkolwiek spadki cen na giełdach UE nie były aż tak znaczne jak w Chicago.

Coraz lepsze są perspektywy zbiorów zbóż dla państw basenu Morza Czarnego oraz dla Australii.

Optymistyczne prognozy dotyczą także zbiorów zbóż na Ukrainie (szacunki wskazują na 52-53 mln ton). W dalszym ciągu mamy do czynienia z dobrymi szacunkami produkcji dla Rosji. Coraz bardziej prawdopodobny jest rekordowy wynik w Kazachstanie. Zbiory zbóż w tym roku mogą wynieść nawet 25 mln ton, z kolei eksport około 10 mln ton.

 

W aktualnym sezonie Rosja stara się o odzyskanie rynków zbytu (w związku z embargiem nie istniała ona wśród eksporterów przez większą część minionego sezonu). W okresie od 1.07 do połowy września sprzedaż zbóż z Rosji jest oceniana na 7,4 mln ton, w tym 6,6 mln ton pszenicy miękkiej. Pszenica z Rosji ze względu na konkurencyjne ceny wygrywa większość przetargów na dostawy do Egiptu. Podczas ostatniego przetargu (również wygranego przez Rosję) ofertę złożyła też Ukraina, co świadczy o zaostrzaniu się konkurencji o ten rynek.

 

Coraz słabsze euro działa na korzyść eksporterów europejskich co sprawia, że różnica cenowa między pszenicą francuską a rosyjską staje się coraz bardziej znikoma. Ewentualne dalsze umniejszanie wartości euro będzie w jeszcze większym stopniu sprzyjać rozwojowi eksportu ziarna z UE.

 

Dobre informacje dochodzą także z Australii. Zgodnie z prognozami ABARE zbiory osiągną poziom 26,2 mln ton, a eksport 20,4 mln ton.

Australijska pszenica jest znana z wysokiej jakości. Jeśli korzystne warunki pogodowe utrzymają się, to dostawy z Australii powinny działać zniżkowo na ceny pszenicy w eksporcie na świecie.

 

Bardzo ostre były w bieżącym tygodniu spadki cen pszenicy na CBOT. Przez ostatni tydzień pszenica w kontrakcie grudniowym potaniała z 253 USD/tonę do 235,5 EUR/tonę.

Zniżki w Stanach Zjednoczonych spowodowane zostały, poza poprawiającą się światową sytuacją podażową, także przez ogólne wyniki makroekonomiczne zarówno amerykańskiej jak i globalnej gospodarki. Oprócz tego mocny dolar źle wpływa na amerykański eksport.

Niekorzystnie wygląda sytuacja pszenicy ozimej HRW w głównych rejonach upraw. Zasiewy na zbiór w roku 2012 utrudnia przedłużająca się susza.

 

W tym tygodniu na giełdach wyraźnie zniżkowała też kukurydza. Na giełdzie w Chicago notowania kukurydzy w kontrakcie grudniowym zmniejszyły się o prawie 20 dolarów za tonę (z 276 USD/tonę do 255,6 USD/tonę). Tak wyraźnych zniżek nie było już od dłuższego czasu. Nie ominęły one giełdy w Paryżu, gdzie notowania kukurydzy w kontrakcie listopadowym spadły w ciągu tygodnia z 205 EUR/tonę do 199 EUR/tonę.

 

Sytuacja na unijnym rynku kukurydzy przedstawia się o wiele lepiej niż w Stanach Zjednoczonych. Możemy spodziewać się wysokiej produkcji tego gatunku. Deszcze okazały się korzystne, a przewidywania są optymistyczne. Zbiory w Unii Europejskiej prognozowane są na 61,7 mln ton (a więc to 12% wzrost w stosunku do ubiegłego sezonu). Więcej w porównaniu do wcześniejszych prognoz będzie także kukurydzy na Ukrainie.

 

Źródło: FAMMU/FAPA


Loading comments...
Wiadomość z kategorii: