Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
28.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 187,50 (- 2,09%), kukurydza MAR20 - 165,50 (- 1,19%), rzepak MAJ20 - 380,25 (- 1,81%) [euro/tona] +++ +++ +++ 28.02.2020 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,20 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Stabilizacja na giełdach.

W bieżącym tygodniu w notowaniach pszenicy w najbliższym kontrakcie terminowym na giełdzie Matif nie doszło do wyraźniejszych wahań cen (pod koniec tygodnia 185,5 EUR "tonę).

Większych wahań nie wykazano także w kontraktach na kukurydzę. To może oznaczać początek stabilizacji, ale trzeba poczekać na dalszy rozwój sytuacji.

 

W tym tygodniu napłynęły optymistyczne dla rynku zbożowego informacje. Strategie Grains podwyższyła w raporcie z października szacunek produkcji zbożowej w UE do 282,8 mln ton w porównaniu do 281,5 mln ton w poprzedniej prognozie i 273,1 mln ton w ubiegłym sezonie. Podwyżki odnosiły się głównie do kukurydzy, której zbiory oceniane są na 63,4 mln ton (15% wzrost w stosunku do zeszłego sezonu!).

 

Komisja Europejska podała do publicznej wiadomości przewidywania dotyczące unijnego bilansu zbóż, który zakłada o wiele niższy poziom produkcji niż Strategie Grains. Ta rozbieżność jest dość duża – wynosi 5,4 mln ton. Mimo tego w przypadku większości gatunków bilanse zawarte w prognozach są zrównoważone.

 

Aktualne szacunki Strategie Grains są także bardziej optymistyczne od tych, które opublikowane zostały wraz z końcem września 2011 przez COCERAL (wg tej organizacji unijne zbiory zbóż w tym roku wyniosą 279 mln ton).

 

Do dobrych informacji należy również zniesienie przez Ukrainę ceł w eksporcie pszenicy i kukurydzy. Wysokie szacunki zbiorów oraz zapasów stanowią podstawę do sporządzania korzystnych i napawających optymizmem prognoz dla ukraińskiego eksportu – zdaniem niektórych analityków może on osiągnąć rekordowy poziom 27 mln ton. Efektem pojawienia się większej ilości ukraińskiego zboża na rynku powinien być spadek cen w eksporcie. Decyzja wejdzie w życie 22.10.2011 r.

 

Rynek giełdowy w dalszym ciągu czeka na wiadomości o postępach w walce z kryzysem zadłużenia w Europie.

 

Miniony tydzień pokazał, jak bardzo złotówka wrażliwa jest na wszystkie niezbyt optymistyczne informacje dotyczące kryzysu zadłużeniowego UE. W czwartek doszło do ponownego osłabienia się złotówki wobec euro oraz w stosunku do dolara. Istnieją obawy, że wkrótce konieczna będzie kolejna interwencja NBP na rynku walutowym.

 

Źródło: FAMMU/FAPA


Loading comments...
Wiadomość z kategorii: