Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
28.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 187,50 (- 2,09%), kukurydza MAR20 - 165,50 (- 1,19%), rzepak MAJ20 - 380,25 (- 1,81%) [euro/tona] +++ +++ +++ 28.02.2020 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,20 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Wykorzystanie rozdrabniacza do tworzenia własnej ściółki ogrodowej: korzyści dla roślin i gleby

Redakcja
Wykorzystanie resztek po trawie i gałęziach do podsypania krzewów
Źródło: Adobe Stock

Prawidłowa pielęgnacja ogrodu to nie tylko regularne podlewanie i przycinanie roślin, ale także dbanie o glebę, na której rosną. Jednym z doskonałych sposobów na wzbogacenie podłoża oraz ochronę roślin przed chwastami i suszą jest stosowanie ściółki. Sprawdź, jak wykorzystać rozdrabniacz do gałęzi do tworzenia własnej ściółki ogrodowej z odpadów roślinnych.

 

Co zrobić ze ściętymi gałęziami? Co zrobić ze skoszoną trawą?

 

W kontekście ekologicznego ogrodnictwa nie można pominąć roli, jaką odgrywa wykorzystanie zasobów naturalnych. Kompostowanie, ściółkowanie czy mulczowanie to praktyki, które mają na celu zachowanie i wykorzystanie materii organicznej w zamkniętym cyklu obiegu. Daje to wiele korzyści. Przede wszystkim rozwiązuje problem utylizacji odpadów ogrodowych takich, jak: gałęzie, skoszona trawa czy resztki roślin. Przerobienie ich na ściółkę czy organiczny nawóz jest najlepszym rozwiązaniem.

 

Aby przerobić gałęzie na zrębki, które można wykorzystać jako kompost lub ściółkę do rabat i ścieżek ogrodowych, potrzebujemy odpowiedniej maszyny. Doskonałym wyborem jest pierwszy na rynku bezprzewodowy rozdrabniacz RYOBI® RY36SHX40 do gałęzi o średnicy do 40 mm. Urządzenie zasilane jest wydajnym akumulatorem litowo-jonowym 36V. Dzięki temu rozdrabniacz jest przenośny i można go używać w dowolnym miejscu bez plątaniny kabli. Zaletą jest także mocny, energooszczędny i cichy silnik bezszczotkowy o długiej żywotności.

 

 

Fot. 2. Koszenie trawy podkaszarką akumulatorową. Źródło: Adobe Stock

 

Rozdrabniacz do gałęzi RYOBI® ma dwie prędkości pracy (32 rpm i 40 rpm), można go zatem dostosować do rodzaju przerabianego materiału. Dodatkowym atutem jest bieg wsteczny, który ułatwia czyszczenie urządzenia, gdy się zapycha. Warto także wspomnieć o 55-litrowym pojemniku na zrębki czy dużych kołach, które ułatwiają transportowanie. Rozdrabniacz wyróżnia się także składaną konstrukcją, przez co zajmuje niewiele miejsca podczas przechowywania.

 

>Czytaj także: Innowacyjne rozwiązania małej architektury ogrodowej

 

Urządzeniem, które rozwiązuje problem utylizacji skoszonej trawy jest kosiarka z przystawką do mulczowania. Trzeba mieć świadomość, że z jednego koszenia trawnika o powierzchni 100–200 m² zbiera się średnio od jednego do dwóch 80-litrowych worków pokosu. Akumulatorowa kosiarka RYOBI® z funkcją mulczowania rozdrabnia ścinki i pozostawia je na trawniku. Z czasem zamieniają się one w odżywczy nawóz organiczny. Poza tym mulczowanie pomaga zatrzymać wilgoć, ogranicza wzrost chwastów i zapewnia warstwę ochronną dla gleby.

 

Tworzymy ściółkę ogrodową krok po kroku. O czym pamiętać?

 

Rozdrobnione gałęzie można wykorzystać w ogrodzie na wiele sposobów. Jednym z nich jest ściółkowanie rabat. Pokrywanie powierzchni gleby zrębkami drzewnymi chroni podłoże przed erozją, ogranicza wzrost chwastów, utrzymuje wilgotność i pomaga regulować temperaturę. Jednocześnie zapewnia organiczne składniki odżywcze, które stopniowo rozkładają się i wzbogacają ziemię. Przygotowanie ściółki nie jest trudne. Oto etapy jej tworzenia:

  1. Zbierz odpowiedni materiał organiczny na ściółkę. Oprócz zrębków i trocin możesz wykorzystać skoszoną trawę czy słomę.

  2. Przed rozłożeniem ściółki oczyść rabaty z chwastów.

  3. Na przygotowane rabaty równomiernie rozłóż warstwę ściółki. Jej grubość zależy od preferencji, ale zazwyczaj jest to 5–10 cm.

  4. Podlej ściółkę, aby przyspieszyć kompostowanie i zapewnić wilgoć, która jest niezbędna do rozkładu organicznego. Pamiętaj, że proces ten może trwać wiele miesięcy.

  5. Regularnie uzupełniaj ściółkę, aby utrzymać jej grubość i dostarczać stale składniki odżywcze dla roślin.

 

Ściółkowanie rabat zrębkami daje wiele korzyści. My pozbywamy się odpadów w ekologiczny sposób, a rośliny zyskują cenne składniki pokarmowe. Poza tym rabaty wyłożone ściółką wyglądają estetycznie.

 

kobieta przycina gałezie za pomoca sekatora recznego cenyrolnicze pl  

Fot.3. Kobieta przycina gałęzie za pomocą sekatora ręcznego. Źródło: Adobe Stock

Wybierz przyjazny środowisku akumulatorowy sprzęt ogrodowy

 

Coraz częściej zdajemy sobie sprawę z naszego negatywnego wpływu na środowisko i podejmujemy działania, które mają na celu ochronę przyrody oraz zrównoważony rozwój. Można do nich zaliczyć m.in. ekologiczne ogrodnictwo. Jedną z jego zasad jest wybór narzędzi, które są przyjazne dla środowiska, czyli sprzętów akumulatorowych.

 

Dlaczego narzędzia akumulatorowe pomagają chronić środowisko? Przede wszystkim wyposażone są w silniki elektryczne, które nie emitują szkodliwych spalin. Dzięki temu ograniczają zanieczyszczenie powietrza. Poza tym urządzenia bateryjne generują niższy poziom hałasu w porównaniu do sprzętów spalinowych. Cicha praca jest korzystna nie tylko dla naszego zdrowia, ale także otoczenia, np. zmniejsza stres u zwierząt.

 

Warto też dodać, że narzędzia akumulatorowe są zwykle bardziej energooszczędne niż spalinowe. Ponadto energia elektryczna wykorzystywana do ich zasilania może pochodzić z odnawialnych źródeł, np. farm wiatrowych czy instalacji fotowoltaicznej, co dodatkowo zmniejsza negatywny wpływ na środowisko. Urządzenia bateryjne nie wymagają także częstej wymiany części eksploatacyjnych, co przekłada się na ograniczenie wytwarzania odpadów.

 

Co więcej, akumulatory stosowane w narzędziach bateryjnych są zazwyczaj łatwiejsze do recyklingu niż zużyte paliwo czy oleje stosowane w urządzeniach spalinowych. Baterie mogą być poddawane procesom recyklingu, w których odzyskuje się wartościowe surowce, takie jak metale. Natomiast zużyte paliwo i oleje spalinowe są bardziej problematyczne do utylizacji i mogą wymagać specjalnych procedur oraz instalacji do ich przetwarzania. Wybierając narzędzia ogrodowe zasilane akumulatorami, możemy przyczynić się do zmniejszenia ilości trudnych do recyklingu odpadów.

 

Sprzęty zasilane akumulatorowo pod wieloma względami mają przewagę nad urządzeniami spalinowymi. Co najważniejsze, pozwalają pielęgnować ogród w ekologiczny sposób.

 

>Czytaj także: Nowa linia akumulatorów RYOBI High Energy – zarządzaj energią w narzędziach akumulatorowych

 

Artykuł sponsorowany

Loading comments...
Wiadomość z kategorii: