Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
28.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 187,50 (- 2,09%), kukurydza MAR20 - 165,50 (- 1,19%), rzepak MAJ20 - 380,25 (- 1,81%) [euro/tona] +++ +++ +++ 28.02.2020 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,20 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Europa kupuje dużo więcej gazu od Rosji niż przed wojną. Tak ma wyglądać izolacja okupanta?

Redakcja
tankowiec, rosja, gaz, LNG

Kraje Unii Europejskiej kupują w Rosji znacznie więcej skroplonego gazu ziemnego (LNG) niż przed wojną na Ukrainie. Według badania Global Witness Hiszpania i Belgia plasują się zaraz za Chinami w rankingu największych nabywców.

 

W okresie od stycznia do lipca 2023 r. kraje UE zakupiły 22 mln metrów sześciennych LNG w porównaniu z 15 mln metrów sześciennych w tym samym okresie w 2021 r., co oznacza wzrost o 40%. Wykorzystując ceny rosyjskiego LNG oszacowane przez Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem na podstawie spotowych i miesięcznych wartości handlowych, Global Witness przewiduje, że zakupy w UE będą warte 5,29 miliarda euro w 2023 roku. 

 

Jest to wzrost znacznie większy niż średni światowy wzrost importu rosyjskiego LNG, który wynosi 6%. Kraje UE kupują obecnie większość rosyjskich dostaw, zapewniając Kremlowi jedno z najważniejszych źródeł dochodów. W okresie styczeń–lipiec 2023 r. UE kupiła 52% całego rosyjskiego eksportu LNG w porównaniu do 49% w 2022 r. i 39% w 2021 r.

 

W marcu 2023 r. unijna komisarz ds. energii Kadri Simson wezwała państwa członkowskie i unijne firmy do zaprzestania zakupów rosyjskiego LNG. Hiszpańska minister energetyki Teresa Ribera wezwała hiszpańskich nabywców, aby nie podpisywali nowych kontraktów na rosyjski LNG, nazywając tę ​​sytuację „absurdalną”. 

 

Niedawne badanie przeprowadzone przez Global Witness ujawniło, że po inwazji, Shell i TotalEnergys kontynuowały handel rosyjskim LNG.  Z wcześniejszej analizy przeprowadzonej przez Global Witness wynika, że ​​między marcem a grudniem 2022 r. Shell kupował i sprzedawał 12 procent całego rosyjskiego eksportu, czyli ponad 7,5 mln metrów sześciennych LNG. 

 

Hiszpania jest obecnie drugim co do wielkości odbiorcą rosyjskiego LNG na świecie, a za nią plasuje się Belgia. W pierwszych siedmiu miesiącach 2023 r. Hiszpania odpowiadała za 18% całkowitej sprzedaży Rosji, natomiast Belgia – 17%. Chiny kupiły 20%. Francja, Holandia, Grecja, Portugalia, Finlandia, Włochy i Szwecja również zostały wymienione przez Global Witness jako obecni konsumenci rosyjskiego LNG.  Liczby opierają się na danych dotyczących przesyłek pochodzących z firmy analitycznej Kpler. Od początku wojny UE zakazała importu rosyjskiego węgla i rosyjskiej ropy naftowej, oszczędziła jednak import rosyjskiego gazu. 

 

Chociaż przepływ gazu rurociągami został drastycznie ograniczony  przez przepisy krajowe i detonację rurociągu Nord Stream, wydaje się, że zbiorniki rosyjskiego LNG na masową skalę lądują w europejskich portach. - Kupowanie rosyjskiego gazu ma takie same konsekwencje, jak kupowanie rosyjskiej ropy. Oba surowce finansują wojnę na Ukrainie, a każde euro to większy rozlew krwi. Kraje europejskie potępiając wojnę, wrzucają pieniądze do kieszeni Putina – stwierdził w oświadczeniu Jonathan Noronha-Gant, korespondent wojenny.

 

 

Źródło: Agrarheute

Loading comments...
Wiadomość z kategorii: