Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
28.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 187,50 (- 2,09%), kukurydza MAR20 - 165,50 (- 1,19%), rzepak MAJ20 - 380,25 (- 1,81%) [euro/tona] +++ +++ +++ 28.02.2020 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,20 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Presja rolników ma sens. Bułgaria wprowadziła zakaz importu nasion słonecznika z Ukrainy

Redakcja
słonecznik, Bułgaria, Ukraina

Bułgaria do końca listopada zakazuje importu nasion słonecznika z Ukrainy. Po tym terminie zostanie wprowadzony system pozwoleń na eksport słonecznika, pszenicy, kukurydzy i rzepaku, zgodnie z planem uzgodnionym pomiędzy Ukrainą a Komisją Europejską.

 

Ministrowie obu krajów rozmawiali wczoraj o eksporcie ukraińskich produktów rolnych do Bułgarii. Kyryło Vatiev i Nikolay Solski zgodzili się na rozpoczęcie regularnej wymiany danych pomiędzy obydwoma ministerstwami na temat handlu produktami rolnymi. Eksperci z obu agencji będą co tydzień wymieniać informacje na temat eksportu i importu niektórych rodzajów produktów.

 

Vatiev zapoznał Solskiego z memorandum pomiędzy bułgarskim rządem a komitetem inicjatywnym rolników, które przewiduje zakaz importu nasion słonecznika z Ukrainy do końca listopada. Po tym okresie obowiązywać będzie system licencjonowania eksportu słonecznika, pszenicy, kukurydzy i rzepaku, zgodnie z planem uzgodnionym pomiędzy Ukrainą a Komisją Europejską.

 

Bułgarski minister poinformował także o obawach bułgarskich producentów i przetwórców rolnych w związku z importem z Ukrainy rafinowanego i nierafinowanego oleju słonecznikowego, mleka w proszku, miodu, cukru i mrożonych malin.

 

Według ukraińskiego ministerstwa Bułgaria uznaje przedstawiony Komisji Europejskiej plan działań Ukrainy w sprawie dostaw produktów rolnych za akceptowalny. Ministrowie zgodzili się uzgodnić szczegóły techniczne procedury eksportu produktów rolnych do Bułgarii i omówić jej wyniki na kolejnym spotkaniu w pierwszej połowie października.

 

Przypominamy, że Bułgaria początkowo opowiadała się za wznowieniem ukraińskiego eksportu produktów rolnych po 15 września. Odpowiednią decyzję podjął parlament. Następnie rolnicy rozpoczęli protesty w kraju, którzy sprzeciwili się decyzji parlamentu.

 

Jak dotąd Polska, Węgry i Słowacja odmówiły jednostronnego wznowienia importu.

 

 

Źródło: Ukr Agro Consult

Loading comments...
Wiadomość z kategorii: