Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
28.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 187,50 (- 2,09%), kukurydza MAR20 - 165,50 (- 1,19%), rzepak MAJ20 - 380,25 (- 1,81%) [euro/tona] +++ +++ +++ 28.02.2020 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,20 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Apel o wyłączenie obowiązku ugorowania 4% gruntów rolnych. To godzi w bezpieczeństwo żywnościowe Polaków

Redakcja
ugorowanie, wyłączenie, łąka

Zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej, mając świadomość aktualnych zobowiązań w Wspólnej Polityce Rolnej dotyczących obowiązku ugorowania 4% gruntów rolnych, a także reagując na liczne sygnały rolników województwa lubelskiego, apeluje o wyłączenie powyższego zapisu. Obecna sytuacja w Europie i na świecie szczególnie negatywnie oddziałuje na rynki rolne powodując bardzo wysokie koszty produkcji i niskie ceny płodów rolnych, co prowadzi dużą część gospodarstw do granic rentowności.

 

W związku z powyższym zarząd LIR zwraca się z apelem do polskiego rządu o wyłączenie obowiązku ugorowania 4% gruntów rolnych do czasu zakończenia konfliktu zbrojnego na Ukrainie. W dalszej perspektywie warunek ten winien być alternatywnym rozwiązaniem. Zamysły WPR mają pozytywnie oddziaływać na środowisko i jednocześnie przyczyniać się do produkcji żywności lepszej jakości. W związku z tym LIR proponuje alternatywne kierunki realizacji tych zobowiązań w gospodarstwach polskich rolników.

 

Jako alternatywne rozwiązania warunku utrzymania 4% gruntów ugorowanych winny być rozwiązania pozytywnie oddziaływujące na środowisko:

- zwolnienie z tego warunku gospodarstw posiadających produkcję zwierzęcą,

- spełnienie warunku poprzez posiadanie w strukturze upraw roślin motylkowych (groch, łubin, soja, kończyna), co pozwoli na rozwinięcie produkcji roślin białkowych na pasze, które są wolne od GMO,

- uznanie łąk kwietnych w ramach ekoschematów jako powierzchnie nieprodukcyjne wypełniające warunek ugorowania 4% gruntów ornych.

 

Mając powyższe na uwadze i wskazując alternatywne rozwiązania, zarząd LIR wskazuje konieczność podjęcia prac nad wprowadzeniem stosownych zmian w zobowiązaniach względem WPR. Wskazany zapis ograniczający produkcję polskiej żywności godzi w bezpieczeństwo żywnościowe Polaków, a zarazem przyczynia się do ograniczania dochodów gospodarstw, które i tak są w trudnej sytuacji finansowej.

 

Loading comments...
Wiadomość z kategorii: