Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
28.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 187,50 (- 2,09%), kukurydza MAR20 - 165,50 (- 1,19%), rzepak MAJ20 - 380,25 (- 1,81%) [euro/tona] +++ +++ +++ 28.02.2020 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,20 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Zmiany w przepisach dotyczących dobrostanu zwierząt należy oprzeć na dowodach naukowych, a nie na emocjach społecznych

Redakcja
transport zwierząt, transport żywca, dobrostan zwierząt
ITD

Na teren Unii Europejskiej przyjeżdżają zwierzęta w warunkach niezgodnych z obowiązującymi przepisami dotyczącymi dobrostanu w transporcie żywych zwierząt. Wysokie wymagania powinny dotyczyć zarówno podmioty eksportujące jak i importujące, by zostały zachowane warunki konkurencyjności na rynku unijnym.

 

Delegacje krajów członkowskich spotkały się z przedstawicielami Komisji Europejskiej w celu wymiany uwag na temat zmiany przepisów dotyczących transportu żywych zwierząt. Komisja zapowiedziała, że stosowny projekt aktu legislacyjnego pojawi się jeszcze w tym roku. Jego prezentacja będzie miała miejsce 13 grudnia. Członkowie Copa-Cogeca zwrócili uwagę, że na teren UE przyjeżdżają zwierzęta w warunkach niezgodnych z obowiązującymi przepisami rozporządzenia 1/2005 dotyczącego dobrostanu w transporcie żywych zwierząt. Wysokie standardy dotyczące transportu żywych zwierząt powinny dotyczyć zarówno podmioty eksportujące jak i importujące, by zostały zachowane warunki konkurencyjności na rynku UE.

 

Przepisy poprawy dobrostanu w transporcie żywych zwierząt powinny mieć okres przejściowy i być stabilne przez dłuższy okres czasu tak by możliwe było uzyskanie zwrotu z inwestycji oraz by mogły być wdrożone i interpretowane w ten sam sposób we wszystkich krajach członkowskich. – Postawiłem wniosek, aby KE ustandaryzowała warunki transportu żywych zwierząt drogą morską. Należy także skutecznie udrożnić dotychczasowe szlaki eksportowe, by transport żywych zwierząt przebiegał bez zakłóceń. Hodowcy i eksporterzy oczekują wsparcia, aby na granicach nie powstawały zatory, które utrudniają unijny eksport – uważa ekspert Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych, Adam Drosio.

 

Copa-Cogeca zdecydowanie podkreśla, że wszelkie zmiany w przepisach dotyczących dobrostanu zwierząt należy oprzeć na dowodach naukowych, a nie na emocjach społecznych podsycanych przez organizacje pozarządowe.

 

 

Źródło: FBZPR

Loading comments...
Wiadomość z kategorii: