Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
28.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 187,50 (- 2,09%), kukurydza MAR20 - 165,50 (- 1,19%), rzepak MAJ20 - 380,25 (- 1,81%) [euro/tona] +++ +++ +++ 28.02.2020 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,20 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Choroba niebieskiego języka doprowadziła w Holandii do śmierci 30 tys. zwierząt

Redakcja
ceny bydła, ceny byków, ceny krów, ceny jałówek

– Niestety w przypadku choroby niebieskiego języka oraz krwotocznej choroba zwierzyny płowej nie ma wsparcia unijnego i od rządów poszczególnych krajów członkowskich zależy czy hodowcy zwierząt otrzymają wsparcie – mówi Adam Drosio z Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych.

 

W listopadzie odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Zdrowie zwierząt i dobrostan” Copa-Cogeca z udziałem Adama Drosio. Podczas posiedzenia omówiono aktualną sytuację dotyczącą rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych zwierząt w poszczególnych krajach członkowskich. Zwrócono uwagę na niepokojące doniesienia związane z pojawieniem się choroby niebieskiego języka w Holandii, co spowodowało śmierć 30 tys. zwierząt. Wystąpiły też pierwsze przypadki tej choroby w Belgii w małym stadzie owiec. Ognisko udało się wprawdzie opanować, ale nie wiadomo czy nie będzie kolejnych. Zarówno Holandia jak i Belgia utraciły już status kraju wolnego od tej choroby. – Doniesienia są alarmujące, bo straty w hodowli są bardzo duże – mówi Adam Drosio ekspert FBZPR.

 

Zaniepokojenie wywołało także pojawienie się afrykańskiego pomoru świń w Szwecji. Władze weterynaryjne tego kraju podeszły do problemu bardzo poważnie i zastosowały restrykcyjne środki zapobiegawcze. Obostrzeniami zostało objętych 1000 km2. Zdecydowano się także na budowę płotu. Zaostrzono także warunki bioasekuracyjne tak, aby zdusić chorobę w zarodku, tak jak to się udało zrobić wcześniej w Belgii i Czechach.

 

Kolejnym zagrożeniem dla hodowców jest rozwój krwotocznej choroby zwierzyny płowej. Zagrożenie jest istotne ponieważ wirus rozprzestrzenia się za pomocą tego samego wektora w populacji zwierzyny płowej, co choroba niebieskiego języka w hodowli bydła.  

 

 

Źródło: FBZPR

Loading comments...
Wiadomość z kategorii: