Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
28.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 187,50 (- 2,09%), kukurydza MAR20 - 165,50 (- 1,19%), rzepak MAJ20 - 380,25 (- 1,81%) [euro/tona] +++ +++ +++ 28.02.2020 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,20 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Do 2023 r. łączna produkcja mięsa w Unii Europejskiej spadnie o prawie 5%

Redakcja
spożycie mięsa, spożycie wołowiny, wieprzowina

Jak podaje Komisja Europejska, w nadchodzącej dekadzie Unia Europejska będzie produkować mniej mięsa, wina i cukru oraz uprawiać będzie więcej roślin wysokobiałkowych, ponieważ „względy zdrowia, środowiska i dobrostanu zwierząt w dalszym ciągu kształtują konsumpcję”.

 

Komisja stwierdziła w swoim raporcie, że produkcja roślin takich jak zboża i nasiona oleiste „zostanie ograniczona przez zmianę klimatu i ograniczenia w zakresie pestycydów, a popyt na zboże będzie w większym stopniu kierowany na eksport w miarę spadku wykorzystania biopaliw i paszy dla zwierząt gospodarskich”.

 

Przewiduje się, że łączna produkcja mięsa w UE spadnie o prawie 5% do 2035 r. w porównaniu ze średnią z lat 2021–2023, do czego przyczyni się potencjalny spadek produkcji wołowiny i wieprzowiny o około 9%, jak podała Komisja w rocznej średnioterminowej prognozie dla rolnictwa. Przewiduje się, że w tym okresie spożycie wołowiny i wieprzowiny w UE spadnie o 7% na mieszkańca.

 

Panująca w Europie tendencja do zmniejszania spożycia cukru i picia wina również miałaby znaczący wpływ na te sektory. Prognozuje się, że produkcja wina spadnie o około 7% do 2035 r., chociaż eksport będzie nadal rósł, choć wolniej niż poprzednio, stwierdziła Komisja.

 

Produkcja cukru zmniejszyłaby się o prawie 1%, ale częściowo zostałaby zrekompensowana oczekiwanym wzrostem zawartości izoglukozy w słodziku. Komisja dodała, że ​​przewidywany spadek spożycia cukru zmniejszyłby import do UE.

 

Przewiduje się, że produkcja soi i roślin strączkowych w UE wzrośnie odpowiednio o 30% i 42%, do czego przyczyni się dieta oparta na białkach roślinnych oraz obawy związane z wylesianiem importowanych upraw.

 

W przypadku głównych upraw polowych w UE produkcja pszenicy miękkiej do 2035 r. zmieni się w niewielkim stopniu i wyniesie 128,5 mln ton metrycznych, podczas gdy oczekuje się, że popyt eksportowy zrównoważy słabsze wykorzystanie pasz w UE.

 

W tym okresie produkcja rzepaku, wg prognoz, spadnie o 3%, pod wpływem przewidywanego spadku wykorzystania biopaliw pochodzenia roślinnego.

 

 

Źródło: Ukr Agro Consult

Loading comments...
Wiadomość z kategorii: