Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
28.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 187,50 (- 2,09%), kukurydza MAR20 - 165,50 (- 1,19%), rzepak MAJ20 - 380,25 (- 1,81%) [euro/tona] +++ +++ +++ 28.02.2020 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,20 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Ukraina coraz bliżej Unii Europejskiej. Węgry zbojkotowały głosowanie

Redakcja
Ukraina, Unia Europejska

Wczoraj (14 grudnia) Rada Europejska podjęła decyzję o rozpoczęciu negocjacji z Ukrainą i Mołdawią w sprawie przystąpienia do Unii Europejskiej, a także przyznała Gruzji status kraju kandydującego do UE.

 

Poinformował o tym Prezydent UE Charles Michel na swoim koncie X. Ze swojej strony zauważył, że negocjacje z Bośnią i Hercegowiną zostaną rozpoczęte „gdy tylko osiągnie ona wymagany stopień spełnienia kryteriów członkostwa”. Michel wezwał Komisję Europejską do przedstawienia do marca raportu w celu podjęcia takiej decyzji. Według niego wczorajsze decyzje są „wyraźnym sygnałem nadziei dla narodów tych krajów i naszego kontynentu”.

 

Z kolei Węgry, które upierają się, że decyzja w sprawie Ukrainy jest przedwczesna, zbojkotowały głosowanie w osobie premiera Viktora Orbana. „Członkostwo Ukrainy w UE to zła decyzja. Węgry nie chcą uczestniczyć w tej złej decyzji!” – skomentował.

 

Przypominamy, że 23 czerwca br. Ukraina i Mołdawia stały się kandydatami do UE. Jednocześnie Gruzji odmówiono takiego statusu. Wszystkie trzy kraje złożyły swoje wnioski po inwazji Rosji na Ukrainę: Ukraina 28 lutego oraz Mołdawia i Gruzja 3 marca. Bośnia złożyła natomiast wnioski już w lutym 2016 roku, a status kraju kandydującego otrzymała dopiero 15 grudnia 2022 roku.

 

Zgodnie z art. 49 Traktatu UE o członkostwo w Unii może ubiegać się każdy kraj europejski, który szanuje wartości określone w art. 2 Traktatu i angażuje się w ich promowanie. Decyzję o przyjęciu nowego członka Rada Europejska podejmuje jednomyślnie po konsultacji z Komisją Europejską i uzyskaniu zgody Parlamentu Europejskiego.

 

Tym samym jedynie Bośnia i Hercegowina oraz Gruzja mają obecnie status „tylko kandydata” w UE. Oprócz Ukrainy i Mołdawii w procesie negocjacji akcesyjnych do Unii prowadzone są cztery inne kraje kandydujące: Czarnogóra (od 2012 r.), Serbia (od 2014 r.), Albania i Macedonia Północna (nominalnie od marca 2020 r., faktycznie od lipca 2022 r.). Jednocześnie negocjacje z Turcją, która uzyskała status kraju kandydującego w 1999 r., zostają zamrożone.

 

Przypomnijmy, że 14 grudnia o członkostwo w UE ubiegało się także Kosowo, czego nie uznaje pięciu z 27 członków Unii (Hiszpania, Słowacja, Cypr, Rumunia i Grecja), a także kraje kandydujące – BiH, Mołdawia, Ukraina, Gruzja i Serbia, które rości sobie prawa do niej jako swojego terytorium.

 

 

Źródło: Ukr Agro Consult

 

Loading comments...
Wiadomość z kategorii: