Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
28.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 187,50 (- 2,09%), kukurydza MAR20 - 165,50 (- 1,19%), rzepak MAJ20 - 380,25 (- 1,81%) [euro/tona] +++ +++ +++ 28.02.2020 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,20 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Słabe tempo wdrażania utopijnych zasad Zielonego Ładu dla rolnictwa ekologicznego

Redakcja
zielony ład, rolnictwo ekologiczne

Cel Komisji Europejskiej zakładający, że do 2030 r. jedna czwarta obszarów rolnych będzie ekologiczna, najprawdopodobniej nie zostanie osiągnięty. Europejska Agencja Środowiska stwierdziła to w niedawnym raporcie. Agencja spodziewa się, że do tego czasu faktyczny udział tego typu rolnictwa wyniesie około 15 proc. powierzchni.

 

Agencja stwierdza powyższe w niedawno opublikowanym raporcie. Cel na poziomie 25 procent został określony w Zielonym Ładzie, ambitnym programie przedstawionym przez obecną Komisję wkrótce po jej powołaniu w 2019 r. W 2021 r., ostatnim roku, za który Agencja Środowiska dysponowała danymi, 9,9% gruntów rolnych, czyli 16 mln hektarów, było wykorzystywanych do produkcji produktów ekologicznych. Agencja stwierdziła, że ​​w ostatnich latach odsetek ten wzrósł ze względu na rosnący popyt na produkty organiczne i politykę rządu skierowaną do sektora organicznego.

 

Aby osiągnąć ten cel, roczny wzrost w sektorze ekologicznym musi odtąd być dwukrotnie szybszy niż w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Każdego roku 27 000 kilometrów kwadratowych zwykłych gruntów rolnych musiałoby zostać przekształcone w ekologiczne grunty rolne. Agencja Środowiska uważa, że ​​wystąpienie takiego zjawiska jest „bardzo mało prawdopodobne”. Obecna polityka rządów w państwach członkowskich nie jest wystarczająca, aby to osiągnąć, a wdrożenie planów politycznych Zielonego Ładu wymaga więcej czasu. Ponadto w ciągu ostatnich dwóch lat wzrost popytu na produkty organiczne stał się bardziej niepewny.

 

Cel polegający na 25% rolnictwie ekologicznym do 2030 r. jest jednym z dwudziestu ośmiu celów ósmego programu działań na rzecz ochrony środowiska. W swoim raporcie Agencja Środowiska zbadała wszystkie te cele i stwierdziła, że ​​osiągnięcia dwudziestu z nich „prawdopodobnie nie” lub „jest bardzo mało prawdopodobne”, aby je osiągnąć. W szczególności nie wydaje się, aby cele związane z produkcją i konsumpcją w UE, które obejmują cel dotyczący rolnictwa organicznego, a także np. cele dotyczące wytwarzania zielonej energii i korzystania z transportu publicznego, zostały osiągnięte. Zanikają także cele dotyczące różnorodności biologicznej – takie jak powierzchnia obszarów chronionych i liczba ptaków w Europie. Pozostałe cele, takie jak wskaźnik ekoinnowacyjności i udział „zielonej gospodarki” w całej gospodarce, wydają się osiągnięte.

 

 

Źródło: Pig Business

Loading comments...
Wiadomość z kategorii: