Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
28.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 187,50 (- 2,09%), kukurydza MAR20 - 165,50 (- 1,19%), rzepak MAJ20 - 380,25 (- 1,81%) [euro/tona] +++ +++ +++ 28.02.2020 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,20 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Do 2040 roku w Niemczech pozostanie tylko 100 tys. gospodarstw rolnych. Średnia wielkość gospodarstwa wzrośnie z 64,8 ha do 160 ha

Redakcja
upadek rolnictwa, Niemcy

Do 2040 r. liczba przedsiębiorstw rolniczych w Niemczech zmniejszy się o ponad połowę, do około 100 000. Małe gospodarstwa poddają się i produkcja przenosi się do coraz większych gospodarstw ze względu na presję kosztową. Tak wynika z badania DZ-Banku.

 

- Dalsza przemiana przedsiębiorstw rolniczych w wydajne ekonomicznie, zdigitalizowane firmy, które spełniają również rosnące wymagania w zakresie ochrony środowiska i dobrostanu zwierząt, będzie wymagać dużego wolumenu inwestycji – twierdzą eksperci DZ Bank. 

 

Zwiększa to ciśnienie, tworząc większe jednostki operacyjne. Do tego dochodzi narastający problem sukcesji. Analitycy DZ Banku spodziewają się zatem spadku z 256 tys. gospodarstw w 2022 r. do około 100 tys. gospodarstw w 2040 r. W tym samym okresie średnia wielkość gospodarstwa wzrośnie z 64,8 ha do 160 ha. 

 

Problem sukcesji 

 

 

- W obliczu zwiększonej konkurencji i rosnącej zależności od cen krajowych produktów rolnych na rynku światowym, przedsiębiorstwa rolne musiały przekształcić się z małych gospodarstw, w większości prowadzonych w niepełnym wymiarze godzin, w średnie przedsiębiorstwa - twierdzi DZ Bank.

 

Dalsze przekształcanie przedsiębiorstw rolniczych w wydajne ekonomicznie, zdigitalizowane przedsiębiorstwa, które spełniają również rosnące wymagania w zakresie ochrony środowiska i zwierząt, będzie wymagało dużych inwestycji. Jak wynika z badania, powoduje to dalsze zwiększenie ciśnienia w celu utworzenia większych jednostek operacyjnych . Do tego dochodzi pogłębiający się problem sukcesji, który w nadchodzących latach prawdopodobnie dotknie wielu rolników. W momencie przejścia na emeryturę pokolenia wyżu demograficznego można spodziewać się zwiększonej dynamiki likwidacji gospodarstw rolnych. W przypadku pracowników nierolniczych przedstawiciele pokolenia wyżu demograficznego urodzeni w latach 60. zaczną odchodzić na emeryturę już w połowie lat 20. XX wieku. 

 

Jednakże rolnicy samozatrudnieni często pracują znacznie dłużej niż pracownicy. „Fala odejść na emeryturę” w rolnictwie będzie zatem opóźniona i nastąpi przede wszystkim w latach 30. XXI wieku. Spadek liczby gospodarstw rolnych ponownie ulegnie wówczas zauważalnemu przyspieszeniu. 

 

Obserwowany od 2022 roku wzrost cen żywności wynika także ze znacznego wzrostu cen producentów na produkty rolne – twierdzą analitycy DZ Banku. W dłuższej perspektywie ceny producentów rolnych rozwijały się jednak znacznie mniej dynamicznie niż ceny żywności dla konsumentów. Rolnicy mogą obecnie pobierać za swoje produkty prawie 50% więcej opłat niż ponad 30 lat temu. Jednakże ceny konsumpcyjne wzrosły prawie dwukrotnie od 1991 r. 

 

 

Źródło: Agrarheute

Loading comments...
Wiadomość z kategorii: