Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
28.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 187,50 (- 2,09%), kukurydza MAR20 - 165,50 (- 1,19%), rzepak MAJ20 - 380,25 (- 1,81%) [euro/tona] +++ +++ +++ 28.02.2020 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,20 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Ministrowie kontrolowali przejścia graniczne z Ukrainą. Propaganda czy realne działanie?

Redakcja
kontrola, granica, minister, Ukraina

- Potwierdza się też nadmierny import na polski rynek cukru, oleju i przetworów zbożowych takich jak: mąki, śruty zbożowe, szczególnie kukurydziane. Niepokoi również, że końcowymi odbiorcami wielu transportów są kraje bałtyckie: Litwa i Łotwa. Można przypuszczać, że towary w nich przewożone trafią z powrotem do Polski – sugeruje minister rolnictwa, Czesław Siekierski.

 

W minioną sobotę ministrowie rolnictwa przeprowadzili kontrole na granicy z Ukrainą. W Hrubieszowie przejście wizytował wiceminister Michał Kołodziejczak, który kontrolę przeprowadził również na przejściu granicznym w Dorohusku. Natomiast wiceminister Stefan Krajewski kontrolował przejścia graniczne drogowe i kolejowe w Koroszczynach, Terespolu i Małaszewiczach. - Służby działają, ale podejmiemy odpowiednie kroki, żeby jeszcze bardziej zwiększyć efektywność tych działań. Bezpieczeństwo żywnościowe jest dla nas najważniejsze – napisał Krajewski w mediach społecznościowych.

 

 

Inspekcję importu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy prowadził również minister Czesław Siekierski, który był na przejściu granicznym w Medyce. Wcześniej wizytował przejście w Korczowej. Siekierski zapowiada wzmocnienie kontroli i większą aktywizacje inspekcji. - Nadmierny import produktów rolnych z Ukrainy niespełniających wymogów produkcyjnych obowiązujących w UE, zagraża konkurencyjności polskiego rolnictwa – stwierdził szef resortu rolnictwa. - Kontrole wykazały konieczność wzmocnienia Inspekcji Weterynaryjnej na granicach. Potrzeba tam zatrudnienia dodatkowych lekarzy weterynarii – powiedział Siekierski w Hrebennem. - Potwierdza się też nadmierny import na polski rynek cukru, oleju i przetworów zbożowych takich jak: mąki, śruty zbożowe, szczególnie kukurydziane. Niepokoi również, że końcowymi odbiorcami wielu transportów są kraje bałtyckie: Litwa i Łotwa. Można przypuszczać, że towary w nich przewożone trafią z powrotem do Polski. (…)  Przez wysoki eksport towarów z Ukrainy do krajów UE jesteśmy wypierani z unijnych rynków. W kontekście sytuacji na rynku drobiu zastanawia duży eksport z krajów Unii Europejskiej do Ukrainy jednodniowych kurczaków. Potrzeba pogłębionych analiz w oparciu o szczegółowe dane – stwierdził minister rolnictwa.

 

Granica będzie szczelna?

 

- Nie tylko sprawdzałem dokumenty i rozmawiałem z urzędnikami. Przede wszystkim kontrolowałem to co faktycznie jest w wagonach i samochodach. Sposób zapakowania i jakość produktów, która według mnie pozostawia wiele do życzenia. Jakie są wnioski? Towar, który jedzie tranzytem np. wątpliwej jakości rzepak powinien być szczegółowo kontrolowany przez polskie służby i w razie potrzeby zawracany na Ukrainę. Cukier miał co najmniej dziwny zapach. Urzędnicy tłumaczyli, że może taki być bo to cukier do przemysłu.. czyli np. do dżemów bądź oranżady. Według mnie sprawa powinna być wyjaśniona, a jeśli nie to powrót na Ukrainę. Zero tolerancji. Jeśli będzie potrzeba to będę na granicy co drugi dzień.  Nie ma i nie będzie miejsca na najmniejsze wątpliwości. Będę stał na straży polskich gospodarstw i polskich rolników. Granica będzie szczelna – deklaruje Kołodziejczak.

 

- Dziś z pełną odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że rząd PiS-u nie przygotował polskich służb do skutecznej kontroli towarów rolno-spożywczych z Ukrainy. Spotkałem się z faktem, że przy nieprawidłowościach związanych z tranzytem bądź importem z Ukrainy służby były całkowicie zdezorientowane i nie miały szczegółowo rozdzielonych kompetencji w sytuacjach nagłych. Zero automatyzmów, zero schematów – napisał Kołodziejczak na portalu X.

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz