Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
28.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 187,50 (- 2,09%), kukurydza MAR20 - 165,50 (- 1,19%), rzepak MAJ20 - 380,25 (- 1,81%) [euro/tona] +++ +++ +++ 28.02.2020 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,20 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Von der Leyen uważa, że strajki rolników wynikają z… rosyjskiej agresji. Zielony Ład nie ma znaczenia?

Redakcja
protest, rolnicy, von der leyen

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała we wtorek, że rolnicy w całej Unii Europejskiej odczuwają skutki wojny rosyjsko-ukraińskiej, która spowodowała gwałtowny wzrost inflacji, a także kosztów energii i nawozów. Tymczasem wczoraj Komisja Europejska zaleciła redukcję emisji gazów cieplarnianych netto o 90% do 2040 r. w porównaniu z poziomem z 1990 r., co z pewnością jest sygnałem, że rolnictwo nadal będzie pod „ostrzałem” reguł Zielonego Ładu…

 

Przemawiając przed Zgromadzeniem Plenarnym Parlamentu Europejskiego, Von der Leyen podkreśliła, że ​​rolnicy protestujący w całej Europie „zasługują na to, aby ich wysłuchano”, podkreślając, że rolnictwo musi się zmienić i przejść w stronę bardziej zrównoważonych modeli produkcji. Wezwała także wszystkie zainteresowane strony z sektora rolnego do wzięcia udziału w dyskusjach na temat przyszłości sektora i zachęciła do bliższej współpracy.

 

 

- Nadchodzące miesiące nie będą łatwe. Myślę jednak, że teraz stoi przed nami ważna szansa. Dla wszystkich w tej Izbie jest jasne, że nasz sektor rolno-spożywczy – począwszy od gospodarstw rolnych – potrzebuje długoterminowej perspektywy i chęci słuchania siebie nawzajem i szukać wspólnych rozwiązań. Musimy unikać zrzucania winy na siebie i wspólnie znajdować rozwiązania problemów – podsumowała Von der Leyen.

 

Tymczasem Komisja Europejska zaleciła we wtorek redukcję emisji gazów cieplarnianych netto o 90% do 2040 r. w porównaniu z poziomem z 1990 r. Argumentowano, że cel ten „pomoże europejskiemu przemysłowi, inwestorom, obywatelom i rządom w podejmowaniu decyzji w tej dekadzie”, aby zapewnić, że Unia Europejska będzie na dobrej drodze do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r.

 

Aby osiągnąć ten cel, państwa członkowskie muszą w pełni wdrożyć istniejące przepisy mające na celu redukcję emisji o co najmniej 55% do 2030 r. - zauważyła Komisja. Ponadto unijny Zielony Ład musi „stać się porozumieniem w sprawie dekarbonizacji przemysłu”, obejmującym finansowanie zielonej energii i wychwytywania dwutlenku węgla, a także między innymi produkcję akumulatorów, pojazdów elektrycznych, paneli słonecznych i biogazu. Komisja stwierdziła, że ​​UE będzie „w dalszym ciągu opracowywać odpowiednie warunki ramowe, aby przyciągnąć inwestycje i produkcję”.

 

Loading comments...
Wiadomość z kategorii: