Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
28.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 187,50 (- 2,09%), kukurydza MAR20 - 165,50 (- 1,19%), rzepak MAJ20 - 380,25 (- 1,81%) [euro/tona] +++ +++ +++ 28.02.2020 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,20 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Osiem milionów ludzi wyjechało z Ukrainy. Brak rąk do pracy w rolnictwie

Redakcja
Ukraina, niedobory pracowników, rolnictwo

Trwająca mobilizacja pozbawia ukraiński przemysł trzody chlewnej personelu. W miarę trwania wojny należy spodziewać się pogorszenia sytuacji na rynku pracy. Obecnie prawie co druga ukraińska ferma trzody chlewnej narzeka na braki kadrowe.

 

Powyższe wynika z badania przeprowadzonego przez ukraińskie stowarzyszenie hodowców trzody chlewnej w listopadzie 2023 r. Prawie 26% hodowców trzody chlewnej odczuwa niedobory kluczowego personelu produkcyjnego, takiego jak technolodzy, lekarze weterynarii, operatorzy i menedżerowie. Podobna liczba skarżyła się na trudności w obsadzaniu wakatów technicznych, np. mechaników i elektryków.

 

Prawie połowa respondentów stwierdziła, że ​​niedobór rąk do pracy jest znacznie bardziej dotkliwy w segmencie produkcji roślinnej niż w gospodarstwach trzodowych. Z badania wynika, że ​​wiele ukraińskich gospodarstw opiera się na bankach ziemi i ma trudności z zatrudnieniem wystarczającej liczby kierowców, w tym traktorzystów, mechaników i agronomów.

 

 

Stowarzyszenie ujawniło, że około 45% ankietowanych przewiduje, że w nadchodzących latach niedobory kadrowe w branży będą się tylko pogłębiać. Odzwierciedla to w dużej mierze pesymistyczną opinię, że działania wojenne nie zakończą się w najbliższym czasie.

 

Stowarzyszenie ujawniło, że gospodarstwa biorące udział w badaniu odpowiadają za około 60% produkcji wieprzowiny na Ukrainie. - Wśród głównych przyczyn dzisiejszych niedoborów kadrowych właściciele firmy zajmującej się hodowlą trzody chlewnej wskazują mobilizację – stwierdziła Irina Koroleva, kierownik ds. komunikacji stowarzyszenia. Dodała, że ​​blisko jedna czwarta respondentów jako palący problem wskazała także brak wykwalifikowanej kadry.

 

Według Ukraińskiej Państwowej Służby Zatrudnienia, według stanu na maj 2023 r. mobilizacja dotknęła 83% firm na Ukrainie. Ponadto w połowie firm zmobilizowany został co 10-ty pracownik, prawie 40% zmobilizowanych stanowili pracownicy wysoko wykwalifikowani: inżynierowie, informatycy, elektrycy, mechanicy, mechanicy i kierowcy.

 

Ukraina doświadcza ograniczonej dostępności pracowników, nie tylko ze względu na mobilizację, ale także z powodu emigracji. Jak oszacował Narodowy Bank Ukrainy w październiku 2023 r. Ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Lubinets oszacował, że uchodźcami stało się ponad 8 milionów Ukraińców. Spośród nich ponad 5 milionów złożyło wnioski o status rezydenta tymczasowego w sąsiadujących krajach europejskich.

 

Według oceny fachowców, ukraińscy rolnicy muszą podnieść płace i zrekompensować koszty transportu, aby przyciągnąć więcej pracowników. Mimo to ukraiński przemysł trzody chlewnej odnotował w ostatnich miesiącach rekordową rentowność , w dużej mierze dzięki niskim cenom zbóż.

 

Źródło: Pig Progress

 

Loading comments...
Wiadomość z kategorii: