Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
28.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 187,50 (- 2,09%), kukurydza MAR20 - 165,50 (- 1,19%), rzepak MAJ20 - 380,25 (- 1,81%) [euro/tona] +++ +++ +++ 28.02.2020 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,20 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Francuzi murem za polskimi rolnikami. Domagają się ograniczenia importu zboża z Ukrainy

Redakcja
ukraina, eksport zboża, import, Polska

Francuscy producenci zbóż wzywają rząd w Paryżu, aby w nadchodzących spotkaniach na szczeblu unijnym jego przedstawiciele naciskali na wprowadzenie mechanizmów chroniących rynek przed importem z Ukrainy, takich jakie funkcjonują w przypadku drobiu i cukru.

 

- Musimy okazać solidarność z Ukrainą, ale po dwóch latach wysiłków nie możemy już sami ponosić konsekwencji – ostrzegły w notatce prasowej francuskie związki plantatorów zbóż (AGPB i AGPM). Komisja Europejska właśnie przyznała klauzule ochronne w celu ograniczenia importu ukraińskiego drobiu, jaj i cukru do Europy, chroniąc w ten sposób te sektory, a tego samego domagają się plantatorzy zbóż.

 

 

Bruksela nadal śpi

 

We Francji, chociaż import zbóż pozostaje niewielki w porównaniu do krajów graniczących z Ukrainą, to i tak w latach 2022–2023 osiągnął on 13 000 ton w porównaniu z niecałym 1000 ton przed wojną na Ukrainie. Francuscy plantatorzy zbóż postrzegają to jako „niezrównoważone zakłócenie rynku”, biorąc pod uwagę, że na Ukrainie „koszty produkcji są prawie o połowę niższe, a wymagania środowiskowe zdecydowanie mniej rygorystyczne. - Francuscy plantatorzy pszenicy i zbóż przyłączają się do rolników z Polski, Słowacji i Węgier, wzywając do „hamowania awaryjnego” w związku z nadmiernym napływem towarów spożywczych z Kijowa – czytamy w publikacji portalu euractiv.com.

 

Jak czytamy dalej w artykuke Euractiv, podobnie jak ostatnio Bułgaria, Francja oficjalnie wnioskuje o wprowadzenie „automatycznej klauzuli ochronnej” w odniesieniu do zbóż, działającej w taki sam sposób, jak w przypadku drobiu, cukru i jaj. Choć Komisja Europejska uważa, że konkurencja ze strony produktów ukraińskich nie wywarła jeszcze „negatywnego wpływu na cały rynek europejski”, to niedawno zgodziła się na wprowadzenie „hamulców awaryjnych” i ponowne wprowadzenie ceł na te trzy „wrażliwe” produkty w przypadku importu przekraczającego średni poziom z lat 2022 i 2023. Procedura ta jest dozwolona na mocy autonomicznych środków handlowych (ATM) z Ukrainą, które obowiązują do 2025 r. Oprócz włączenia zbóż do tych wrażliwych produktów, francuscy producenci zwrócili się o ustalenie okresu odniesienia dla uruchomienia mechanizmu ochronnego na „przedwojenną wielkość importu”, tj. przed 2022 r.

 

 

Źródło: euractiv.com

Loading comments...
Wiadomość z kategorii: