Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
28.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 187,50 (- 2,09%), kukurydza MAR20 - 165,50 (- 1,19%), rzepak MAJ20 - 380,25 (- 1,81%) [euro/tona] +++ +++ +++ 28.02.2020 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,20 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Rolnicy sprawdzają intencje polityków. Przedstawili swój projekt ustawy i wzywają wiceministrów do pilnego działania

Redakcja
protest rolników, blokada, strajk
Dolnośląska Izba Rolnicza

Grupa rolników skierowała do Sejmu projekt ustawy, która ma pokazać czy politycy stoją po stronie rolników, czy też, ujmując to w nomenklaturze sportowej, „grają na czas” i czekają na moment aż gospodarze będą zmuszeni w pełni poświęcić się pracy w polu.  W treści dokumentu jego autorzy domagają się m.in. embarga na produkty rolno-spożywcze z Ukrainy i podjęcia działań zapewniających opłacalność produkcji w rolnictwie.

 

- Od kilku tygodni politycy różnych ugrupowań przeganiają się w zapewnieniach "rozumiemy problemy rolników, chcemy dobrze dla polskiego rolnictwa" a konkretów brak. Chcemy systemowych rozwiązań na lata, chcemy sprawdzić kto z obecnie wchodzących w skład Sejmu posłów stoi po stronie rolników, a kto jest przeciwny! Kto otwarcie opowie się za szkodliwymi dla rolnictwa pomysłami i ustawami? Kto w przyszłości zagłosuje za przepisami uderzającymi w bezpieczeństwo żywnościowe kraju? pisze w mediach społecznościowych popularny bloger, Rolnik Nieprofesjonalny.

 

- Dlatego postanowiliśmy skierować do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej uchwałę, która ma dać nam klarowną odpowiedź. Uchwała stworzona oddolnie, przez rolników - bez udziału związków czy partii politycznych. Nie jest to dokument, który zmieni obowiązujące prawo, jest szablonem do działania i ewentualnych rozliczeń. Żeby tak się jednak stało w trybie pilnym musi ona zostać wniesiona do Sejmu przez obecnie zasiadających w nim posłów czy członków rządu. W tym miejscu w pierwszej kolejności wzywamy do tego wiceministrów rolnictwa Stefana Krajewskiego, Michała Kołodziejczaka i Adama Nowaka. Jeśli któryś z posłów obecnej kadencji zechce wprowadzić ją w swoim imieniu, to zapraszamy do kontaktu – pisze Rolnik Nieprofesjonalny.

 

Filar bezpieczeństwa państwa

 

Autorzy ustawy przypominają, że rolnicy protestują w obronie bezpieczeństwa żywnościowego, które jest jednym z filarów bezpieczeństwa polskiego państwa. Walczą o opłacalność produkcji i jej pewność.

 

Aby zapewnić bezpieczeństwo produkcji rolniczej, autorzy projektu ustawy wzywają rząd do zaniechania wszelkich działań legislacyjnych, które mogłyby skutkować:

- zakazaniem lub ograniczeniem produkcji zwierzęcej i roślinnej w Polsce, 

- zwiększeniem kosztów produkcji oraz nałożeniem dodatkowych obowiązków, które wiążą się z koniecznością zwiększenia nakładów w produkcji rolnej,

- zakazaniem lub ograniczeniem produkcji wyrobów pochodzenia zwierzęcego lub zwiększeniem kosztów ich produkcji,

- wprowadzeniem danin od produktów pochodzenia zwierzęcego,

- wprowadzeniem zakazu reklamy produktów pochodzenia zwierzęcego.

 

Ponadto, rolnicy domagają się wprowadzenia całkowitego embarga na produkty rolno-spożywcze z Ukrainy, które nie spełniają norm przyjętych w UE i sprzeciwu polskiego parlamentu wobec polityki klimatycznej Unii Europejskiej, która prowadzi do likwidacji polskiego i europejskiego rolnictwa.

 

Pełna treść projektu ustawy dostępna jest tutaj – kliknij.

 

Loading comments...
Wiadomość z kategorii: