Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
28.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 187,50 (- 2,09%), kukurydza MAR20 - 165,50 (- 1,19%), rzepak MAJ20 - 380,25 (- 1,81%) [euro/tona] +++ +++ +++ 28.02.2020 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,20 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Koniec kotłów na gaz. Unia Europejska wprowadza kolejne elementy Zielonego Ładu

Redakcja
zielony ład, wycofanie pieców gazowych, kocioł CO

Zielony Ład w najbliższych latach utrudni życie nie tylko rolnikom, ale każdemu Polakowi. - We wtorek eurodeputowani przyjęli plany, uzgodnione już z Radą, mające pomóc w zmniejszeniu zużycia energii i emisji gazów cieplarnianych w sektorze budynków – czytamy w komunikacie Parlamentu Europejskiego. Powyższe oznacza m.in., że nie będzie już dozwolone dotowanie zakupu kotłów na gaz. Już od 2030 r. takie urządzenia nie będą montowane w nowych nieruchomościach.

 

Proponowana zmiana dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków ma na celu stopniowe ograniczenie emisji gazów cieplarnianych (GHG) i zużycia energii w unijnym sektorze budowlanym oraz uczynienie go neutralnym dla klimatu do 2050 r. Ma również na celu umożliwienie renowacji i ulepszenia większej liczby budynków o najgorszych parametrach wymiana informacji na temat efektywności energetycznej.

Cele redukcji emisji

 

Od 2030 r. wszystkie nowe budynki powinny być zeroemisyjne; nowe budynki zajmowane lub będące własnością władz publicznych powinny być bezemisyjne od 2028 r. Przy obliczaniu emisji państwa członkowskie wezmą pod uwagę współczynnik ocieplenia globalnego w cyklu życia budynku, w tym produkcję i utylizację wyrobów budowlanych użytych do budowy.

 

W przypadku budynków mieszkalnych państwa członkowskie będą musiały wdrożyć środki zapewniające zmniejszenie średniego zużycia energii pierwotnej o co najmniej 16% do 2030 r. i co najmniej 20–22% do 2035 r.


Zgodnie z nową dyrektywą państwa członkowskie będą musiały wyremontować 16% budynków niemieszkalnych o najgorszych wynikach do 2030 r., a do 2033 r. 26% budynków o najgorszych wynikach, stosując minimalne wymagania dotyczące charakterystyki energetycznej.

 

Jeżeli będzie to technicznie i ekonomicznie możliwe, państwa członkowskie będą musiały stopniowo instalować instalacje fotowoltaiczne w budynkach publicznych i niemieszkalnych, w zależności od ich wielkości, a także we wszystkich nowych budynkach mieszkalnych do 2030 r.

 

Wycofywanie kotłów na paliwa kopalne


Państwa członkowskie muszą określić, w jaki sposób przyjmą środki mające na celu dekarbonizację systemów grzewczych z myślą o stopniowym wycofywaniu paliw kopalnych w procesie ogrzewania i chłodzenia do 2040 r. Dotowanie samodzielnych kotłów na paliwa kopalne będzie zabronione od 2025 r. Nadal możliwe będą zachęty finansowe dla hybrydowych systemów grzewczych, które wykorzystują znaczną część energii odnawialnej, takich jak połączenie kotła z instalacją fotowoltaiczną lub pompą ciepła.

 

Z nowych przepisów można wyłączyć budynki rolnicze i obiekty dziedzictwa kulturowego, przy czym kraje UE mogą podjąć decyzję o wyłączeniu również budynków chronionych ze względu na ich szczególne wartości architektoniczne lub historyczne, budynków tymczasowych oraz kościołów i miejsc kultu.

 

Sprawozdawca ds. dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków Ciarán Cuffe (Zieloni/EFA, IE) powiedziała, że „dyrektywa wyraźnie pokazuje, w jaki sposób polityka klimatyczna może przynieść realne i natychmiastowe korzyści mniej zamożnym członkom społeczeństwa”. - Ustawa ta pomoże obniżyć rachunki za energię i zajmie się pierwotnymi przyczynami ubóstwa energetycznego, zapewniając jednocześnie tysiące lokalnych miejsc pracy wysokiej jakości w całej UE. Eliminując 36% emisji CO2 w Europie, stanowi on absolutnie niezbędny filar Europejskiego Zielonego Ładu. Dzisiejszy wynik pokazuje, że Parlament w dalszym ciągu wspiera Zielony Ład – powiedziała reprezentantka Zielonych.

 

Dyrektywa została przyjęta większością 370 głosów do 199, przy 46 wstrzymujących się. Aby stał się prawem, będzie teraz musiał zostać formalnie zatwierdzony także przez Radę Ministrów.

 

Według Komisji Europejskiej budynki w UE odpowiadają za 40% naszego zużycia energii i 36% emisji gazów cieplarnianych. 15 grudnia 2021 r. Komisja Europejska przyjęła wniosek ustawodawczy dotyczący rewizji dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, w ramach tzw. pakietu „Fit for 55”. W nowym europejskim prawie o klimacie (lipiec 2021 r.) zapisano cele na rok 2030 i 2050 w wiążącym prawie europejskim.

 

Loading comments...
Wiadomość z kategorii: