Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
28.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 187,50 (- 2,09%), kukurydza MAR20 - 165,50 (- 1,19%), rzepak MAJ20 - 380,25 (- 1,81%) [euro/tona] +++ +++ +++ 28.02.2020 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,20 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Zielony Ład wprowadzają ludzie, którzy nie mają żadnego pojęcia o rolnictwie. Trzeba ich przeszkolić

Redakcja
zielony ład, przepisy, wspólna polityka rolna

Zielony Ład do kosza? To nie takie proste. - Nie da się tego dokonać tak po prostu ponieważ musi być na to zgoda Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego. Do tego jest specjalna procedura, która jednak będzie trwałamówi Zbigniew Kaszuba - ekspert Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych.

 

Na początku marca odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Zboża” Copa-Cogeca oraz Grupy Dialogu Obywatelskiego „Zboża” przy Komisji Europejskiej. W pierwszym spotkaniach wziął udział Zbigniew Kaszuba ekspert Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych.

 

 

Podczas dyskusji zwrócono uwagę, że niezbędne jest wprowadzenia daleko idących zmian w zasadach Europejskiego Zielonego Ładu, które wpływają negatywnie na opłacalność i wysokość produkcji rolnej. Niestety z wypowiedzi unijnych urzędników wynika, że nie będzie to proste ponieważ najpierw trzeba dokonać otwarcia podstawowego aktu prawnego, czyli rozporządzeń dotyczących Wspólnej Polityki Rolnej. – Nie da się tego dokonać tak po prostu ponieważ musi być na to zgoda Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego. Do tego jest specjalna procedura, która jednak będzie trwała. Sytuacja rolników jest bardzo trudna a okazuje się, że procedura prawna nie pozwala na szybkie zmiany. Bo zanim otworzy się akty podstawowe to się skończy kadencja PE i KE. To są przygnębiające informacje. Ale być może jednak znajdą się jakieś inne rozwiązania pod wpływem protestów rolników w całej UE – mówił po posiedzeniu Zbigniew Kaszuba z FBZPR.

 

W związku ze zbliżającymi się czerwcowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego Copa-Cogeca wyszła z pomysłem, aby zorganizować dla nowych europosłów spotkania np. w gospodarstwach rolnych podczas, których wyjaśniono by na czym polegają problemu rolników z praktycznym wdrażaniem zasad Zielonego Ładu. – Nie może być tak, że takie przepisy są uchwalana przez osoby, które nie mają pojęcia o podstawowych prawidłach rządzących współczesnym, nowoczesnym rolnictwem. Nowych członków Parlamentu Europejskiego trzeba przeszkolić, aby zrozumieli specyfikę rolnictwa – przekonuje Kaszuba.

 

Loading comments...
Wiadomość z kategorii: