Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
28.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 187,50 (- 2,09%), kukurydza MAR20 - 165,50 (- 1,19%), rzepak MAJ20 - 380,25 (- 1,81%) [euro/tona] +++ +++ +++ 28.02.2020 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,20 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Wielka Brytania: Gwarantowany dochód minimalny dla rolników?

Redakcja
gwarantowana pensja minimalna, brexit, rolnictwo

Rząd brytyjski, po wyjściu z Unii Europejskiej, stworzył system dotacji rolniczych, który miał zastąpić mechanizmy unijne. Dopłaty na działania związane z przyrodą i ochroną środowiska miały wypełnić lukę po WPR. Jednak opóźnienia we wdrażaniu dotyczących bardziej zrównoważonego rolnictwa pozostawiły wielu rolników z pustymi kieszeniami.

 

Jak czytamy w publikacji portalu Agrarheute, początkowo istniał problem polegający na tym, że w systemie dopłat zarejestrowała się niewystarczająca liczba rolników. W związku z tym rząd nie wykorzystał setek milionów z budżetu rolnego wynoszącego 2,4 miliarda funtów. Według analizy, przeprowadzonej przez grupę zajmującą się rolnictwem ekologicznym Riverford, nieco ponad połowa ankietowanych rolników może zbankrutować z powodu umów handlowych po brexicie, niepewności rynkowej i rosnących kosztów.

 

 

W związku z powyższym ponad 100 rolników połączyło siły, tworząc formację BI4Farmers. Wzywają do zapewnienia powszechnego dochodu podstawowego dla wszystkich rolników w Wielkiej Brytanii. Działacze uważają, że brytyjscy rolnicy utrzymywali się na rynku dzięki dotacjom UE. Teraz obawiają się, że nie będą już w stanie kontynuować swojej działalności. 

 

Rolnik Jo Poulton, koordynatorka BI4Farmers, powiedziała gazecie Guardian: „Brytyjscy rolnicy są przepracowani i słabo opłacani, ale proces Brexitu stanowi idealną okazję, aby to zmienić ”. Przy utracie dotacji rolnych z Europy, trudniejszym handlu i braku pracowników brakuje im pieniędzy na przeżycie. Dlatego rolnicy z tej organizacji wzywają rząd brytyjski do zapewnienia dochodu podstawowego.

 

 

Źródło: Agrarheute

Loading comments...
Wiadomość z kategorii: