Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
28.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 187,50 (- 2,09%), kukurydza MAR20 - 165,50 (- 1,19%), rzepak MAJ20 - 380,25 (- 1,81%) [euro/tona] +++ +++ +++ 28.02.2020 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,20 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Koszty integracji Ukrainy w obecnym okresie budżetowym wyniosłyby ok. 136 miliardów euro. Jak dostosować rolnictwo?

Redakcja
Ukraina, integracja, Unia Europejska, akcesja

Według unijnego komisarza ds. budżetu Johannesa Hahna przyjęcie Ukrainy do UE mogłoby wymagać zwiększenia budżetu dla społeczności międzynarodowej o 20% bez zmiany zasad finansowania.

 

- Brzmi to gigantycznie, ale odpowiada to jedynie 0,2 procent europejskiego produktu gospodarczego i jest to z pewnością wykonalne – powiedział Hahn gazetom grupy medialnej Funke. Finansowa strona potencjalnego przystąpienia Ukrainy do UE to jego najmniejsze zmartwienie, powiedział Hahn. „To opłacalna inwestycja, ponieważ Ukraina ma ogromny potencjał gospodarczy”. Budżet Wspólnoty UE w latach 2021–2027 wyniesie około 1,1 biliona euro. W obecnym stanie rzeczy wzrost oznaczałby około 200 miliardów więcej.

Jednak Hahn widzi większy problem w przygotowaniach społeczności międzynarodowej. - Jak podejmujemy decyzje, jak zapewniamy praworządność? Jak połączyć duży sektor rolniczy Ukrainy z naszym rolnictwem? Niezależnie od przystąpienia Ukrainy i krajów Bałkanów Zachodnich do UE, w UE konieczne są reformy instytucjonalne – kontynuował Hahn. Na przykład opowiadał się za decyzjami większości zamiast jednomyślności w polityce zagranicznej.

 

Przystąpienie Ukrainy w warunkach wojny jest niewyobrażalne

 

Na początku listopada Komisja Europejska zarekomendowała rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Ukrainą. Na szczycie w połowie grudnia szefowie państw i rządów UE zgodzili się na rozpoczęcie rozmów akcesyjnych. Zajmie to prawdopodobnie wiele lat. Hahn przyznał, że nie spodziewa się szybkiego przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej. Jego zdaniem obecność Ukrainy we Wspólnocie w 2028 r. (początek nowego okresu długofalowego budżetu UE - na lata 2028-2034) jest "nierealna". - Przystąpienie Ukrainy w warunkach wojny jest niewyobrażalne. Przede wszystkim Ukraina walczy o przetrwanie. Wszystkie kraje akcesyjne muszą spełnić wymogi reform - stwierdził Hahn.

W opublikowanym pod koniec ubiegłego roku raporcie eksperci Niemieckiego Instytutu Ekonomicznego oszacowali skutki finansowe pełnego członkostwa Ukrainy we wspólnocie międzynarodowej dla obecnego wieloletniego budżetu UE na około 130–190 mld euro. Dokładna kwota zależy od przyjętych założeń dotyczących powierzchni gruntów ornych i wielkości populacji Ukrainy.

 

Brukselski think tank Bruegel w opublikowanej w marcu analizie doszedł także do wniosku, że przyjęcie Ukrainy na obecnych zasadach finansowania będzie miało istotne konsekwencje finansowe dla istniejących państw członkowskich. Według przykładowych obliczeń łączne koszty integracji Ukrainy w obecnym okresie budżetowym 2021-2027 wyniosłyby około 136 miliardów euro.

 

 

Źródło: www.proplanta.de

Loading comments...
Wiadomość z kategorii: